THY'den çalışanlarına gözdağı

THY'den çalışanlarına gözdağı

Havacılıkta grevyasağı getiren yasa maddesi, dün Meclis'te kabul edildi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Tasarıya karşı eylem yapan personelle ilgili, "150 kişiden daha fazlasını çıkaracağım" dedi.

GÖZADAĞI GİBİ AÇIKLAMA

Havada grev yasağına yönelik AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün yasa teklifi maddesi, dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Yasanın kabul edilmesi THY çalışanları arasında üzüntü ile karşılanırken, tasarıya karşı eylem yapan personeline THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'dan gözdağı gibi bir açıklama geldi.

İhracatın Yıldızları Ödül Töreni'nde konuşan Topçu, " 150 THY çalışanını işten çıkardığımız söyleniyor. Doğru mu?" sorusuna, "Daha da fazlasını çıkaracağız" yanıtını verdi.

THY'den çalışanlarına gözdağı

300 ÇALIŞAN ATILDI

Topçu'nun sözleri üzerine konuşan Hava İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin ise sayının şimdiden 300'ün üzerine çıktığını açıkladı. "Bundan sonra kaybedecek bir şeyimiz kalmadı" diyen Ayçin, önceki gün doktor raporu alarak işe gitmeyen personele mesajla işten atıldıkları yönünde bilgi geldiğini anımsatarak, "THY yönetimine dava açacağız. Çalışanlar geri alınmadıkça da bu eylem bitmeyecek" diye konuştu .

1 MADDE, 4,5 MİLYON DOALRI UÇURDU

THY çalışanlarının "havada grev yasağına" yönelik iş yavaşlatma eylemine gitmesinin THY'ye faturası ise ağır oldu.

İlk gün 151, dün de 68 olmak üzere iki günde THY'nin 219 seferi iptal oldı. İptal edilen seferler nedeniyle 20 bin yolcu etkilendi. 109 yurtiçi seferinin iptalinin 1 milyon dolar, 110 yurtdışı seferinin iptalinin ise yaklaşık 2,7 milyon dolara mal olduğu tahmin edilirken, 6 bin yolcunun 40 otelde konaklaması ve 10 bin yolcunun da yemek hizmetleri bedeli ile toplam maliyet 4,5 milyon doları buldu.