Euro
9.7438
0.74%
Dolar
8.0931
0.44%
Altın
460.78
0.09%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
458.501
-0.29%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  THY'den kırmızı ruj yasağı

  THY'den kırmızı ruj yasağı

  THY hosteslerinin kırmızı ruj sürmemesi yönündeki talimat, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi..
  • 29.04.2013 - 16:13

  THY den kırmızı ruj yasağı #1

  Türk Hava Yolları (THY), yasaklar listesine kırmızı ruju da ekledi. THY yönetimi, kabin memurlarının (hostes) “kızıl kırmızı ve platin sarısı saç kullanılması” yasağının ardından şimdi de “kırmızı ruj” kullanımına karşı tedbir almaya hazırlanıyor. “Yolculardan da gelen tepkiler” üzerine bu kararı aldığını belirten THY yönetimi, “Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği”nde bazı değişikliklere gitmeye karar verdi.

  DAHA ÖNCE DE DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTI

  Kabin ekiplerinin, kılık-kıyafet ve makyaj kriterlerinin dışına çıkması üzerine hazırlanan yönetmelikte, geçen yıl 12 Temmuz’da da değişikliğe gidilmiş, frapan ve simli makyaj, pastel renklerde makyaj malzemesi kullanımı, kızıl kırmızı ve platin sarısı renkli saçlar yasaklanmıştı.

  KIRMIZI RUJA DA YASAK GELİYOR

  Son hazırlanan yönetmelikte ise kabin memurlarının kırmızı ruj kullanmasına yasak geliyor. Yönetmelikte, kırmızı ruj yerine abartı olmayan, daha pastel renklerde rujlar kullanılması istenirken saçların da üstten topuz değil arkadan toplanıp topuz yapılacağı ifade edildi. Hosteslere gönderilen Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği’ndeki revizyon değişikliğinin kısa süre sonra duyuru şeklinde yayımlanarak uygulamaya geçeceği belirtildi.

  SADE VE TEN RENGİNE UYGUN RUJ

  Yönetmelikte 'kırmızı, bordo, pembe diğer frapan renkli rujlar kullanılamaz' ifadelerine yer veren THY yönetimi daha sade ve ten rengine uygun ruj tercih edilmesini istedi. Gerekçe olarak yolcuların şikayetini gösteren Türk Hava Yolları'nın, kabin memurlarına uygulayacağı yeni 'ruj' ve 'saç' yönetmeliği de ortaya çıktı. 

  KIRMIZI RUJLARIN DİŞE BULAŞMASI

  Ruj ve saç yönetmeliğindeki en ilginç ayrıntı, kırmızı rujun dişlere bulaşmasının kötü bir görüntü oluşturmasının ifade edilmesi.

  UYGULAMAYA KISA SÜREDE GEÇİLECEK

  Hosteslere gönderilen Kabin Memuru Üniforma Yönetmeliği’ndeki revizyon değişikliğinin kısa süre sonra duyuru şeklinde yayımlanarak uygulamaya geçeceği belirtildi.

  İşte THY'nin kılık-kıyafet ve makyaj yönetmeliği

  THY den kırmızı ruj yasağı #2
  THY den kırmızı ruj yasağı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir