Dolar
7.6647
0.5153%
Euro
8.9133
0.1134%
Altın
1863.34
-0.2419%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.931
0.2126%
Bitcoin
82179.84
0.9019%
22ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 22 C

  Topbaş Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi

  Kadir Topbaş, Kılıçdaroğlu'nun İzmir metrosu ve Kadıköy-Kartal hattının maliyetiyle ilgili açıklamalarına yanıt verdi.
  • 12.09.2012 - 21:06
  Topbaş Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi

  Topbaş Kılıçdaroğlu nu eleştirdi #1

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kadıköy-Kartal metrosunun maliyetiyle ilgili iddialarına ilişkin, ''Mühendis ve teknik adam olduğum için hesap öğretiyorum ve öğretmem lazım. Kılıçdaroğlu, İzmir metrosu ve Kadıköy-Kartal hattının maliyet hesabını tekrar yapsın'' dedi.

  Topbaş, BM Kalkınma Programı ve Avrupa Komisyonu Sahraaltı Afrika ve ACP (Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri) Geleceğe İlişkin Meseleler Birimi Genel Müdürü Francesca Mosca ve beraberindeki heyetle görüştü.

  Görüşme sonrası gazetecilerin, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun İzmir ve Kadıköy-Kartal metrolarının maliyetlerine ilişkin iddialarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Topbaş, İzmir metrosuyla Kadıköy-Kartal metrosunun birbirleriyle mukayesesi mümkün olmayan farklı hatlar olduğunu söyledi.

  "SAYIN KILIÇDAROĞLU ÖĞRENSİN"

  Topbaş, şöyle devam etti:

  ''Kadıköy-Kartal metrosu ve İzmir metrosunun maliyetiyle ilgili elimdeki notu, 'doğru bilgilensin' diye sayın Kılıçdaroğlu'na göndereceğim. Çünkü bir kere Kadıköy-Kartal hattıyla ilgili yaptıkları değerlendirme yanlış. Neden? Biz oradaki hattın 22 kilometresini açtık. Esasında hattın tamamı 26.5 kilometreye yakındır. Kadıköy-Kartal hattının tamamının bize maliyeti 3.1 milyar lira. Tabi sayın Kılıçdaroğlu'nun adamları veya kendisi hesap adamı olduğu için hattın maliyetini 22 km'ye böldüklerinde 141 milyon lira/km diye çıkarıyorlar. Doğru değil. Kadıköy-Kartal hattının maliyeti olan 3.1 milyar lirayı 26.5 kilometreye bölmeleri gerekir. O takdirde 119 milyon lira çıkar. Dolayısıyla burada çok ciddi bir hesap hatası var. Kendisi bir hesap adamı, nasıl hesap yapıyorsa tamamen yanıltıcı ve yönlendirici bir değerlendirme. Kadıköy-Kartal hattının kilometre maliyeti 141 milyon lira değil, 119 milyon lira. Tamamı 26.5 kilometre ve toplam bedeli 3.1 milyar liradır. Bunu düzeltmiş olayım, sayın Kılıçdaroğlu öğrensin.''

  Kılıçdaroğlu'na, İzmir metrosu ve Kadıköy-Kartal metrosuyla ilgili maliyetlerin yazılı olduğu belgeyi göndereceklerini ifade eden Topbaş, Kılıçdaroğlu'nun böylece daha detaylı bilgi edinmiş olacağını söyledi.

  İzmir'dekinin hafif metroyla tramvay arası bir işletme olduğunu, Kadıköy-Maltepe-Kartal hattının ise saatte tek yönde 70 bin insan taşıyabildiğini vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti:

  "MÜHENDİS VE TEKNİK ADAM OLDUĞUM İÇİN HESAP ÖĞRETİYORUM"

  ''Kadıköy-Kartal metrosu farklı ve ileri bir teknolojiyle yapılan bir sistem. İzmir'le mukayesesi mümkün değil. Ancak bizim Edirnekapı-Sultançiftliği hattıyla İzmir metrosu mukayese edilebilir. İzmir metrosunun aç-kapayla yaptıkları 4.5 kilometrelik alttan geçişi var. Toplamı da 11.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Bizim Sultançiftliği'nin 15 kilometrelik bir uzunluğu var, kapalı bölüm yani alttan geçen bölüm de 6 kilometre civarındadır. İzmir'deki 30 bin, Edirnekapı-Sultançiftliği hattı ise 22 bin 500 yolcu taşıyor. Bununla mukayese ettiğinde bizim Sultançiftliği'nin maliyeti, kilometresi 20.5 milyon dolardır.''

  ''Mühendis ve teknik adam olduğum için hesap öğretiyorum ve öğretmem lazım. Kılıçdaroğlu, İzmir metrosu ve Kadıköy-Kartal hattının maliyet hesabını tekrar yapsın'' diyen Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:

  ''İzmir metrosunun maliyeti toplamı 585 milyon dolar denmiş sitesinde, uzunluk 11.5 kilometre. Böldüğünüz zaman kilometresi 50 milyon dolar. Bunu da kurla hesapladığında 90 milyon TL çıkar. Sultançiftliği'ne bakarsanız, bizimkinin de kilometresi 37 milyon lira çıkıyor. Kadıköy-Kartal hattımızın kilometre maliyeti ise 119 milyon lira. 70 bin yolcu tek yönde taşıyor. İzmir metrosu tek yönde 30 bin yolcu taşıyor. Hiç mukayese kabul edilmeyecek bir sistem, arada korkunç fark var. Hesap burada. Kılıçdaroğlu'na da bu hesabı göndereceğim. Hesaplar gayet net. Şunu bir incelesin, doğrusu budur. 'Evrakları gösterin bakalım, bilelim' diyorlardı. Buyursunlar, hesaplar burada. İzmir metrosunun hesapları da burada. Hiç alakası yok. Hiçbir şekilde mukayese yapılmaz. Kadıköy-Maltepe-Kartal hattımız dünyada 4-5 şehirde uygulanan, makinisti olmadan dahi gidebilen tamamen ileri bir teknolojidir. Arada korkunç fark var.''

  "SAYIN KILIÇDAROĞLU'NUN YANLIŞ BİLGİSİ VAR"

  Üsküdar-Ümraniye hattının inşaatını belediye olarak kendilerinin yaptığını ifade eden Topbaş, şunları kaydetti:

  ''Sayın Kılıçdaroğlu'na hatırlatayım, bilgilendireyim, yanlış bilgisi var. Kılıçdaroğlu diyor ki; 'Bakanlık yapıyor, 61 milyon liraya mal oluyor'. Bu hattın vagonları hariç o rakam. 70 milyon liraya kilometresi bize mal olacak. İstasyonları küçülttük. Kadıköy-Kartal hattındaki gibi büyük istasyonlar değil. Bunlar da maliyeti etkiledi. Sayın Kılıçdaroğu, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Tepeüstü metro hattını Büyükşehir Belediyesi kendi kesesinden yapıyor. Dünya rekoruna imza atacak. 38 ay gibi bir süreyle ihalesini yaptı. Ulaştırma Bakanlığı işi değil, şu anda Ulaştırma Bakanlığı İzmir'deki bu raylı sistemi bitirdi. 'Kıyak karar', 'Topbaş'a ve Melih Gökçek'e kıyak yasa' denmişti. Ama ilk kıyak İzmir'e yapıldı. Şimdi de Ankara'ya yapılıyor. Bizim de taleplerimiz var. Ufak bazı hatları alabilecekler ama daha çok işimiz var. Yeni metro hatlarının da ihalesini yapıyoruz. Hazırlık içindeyiz.''

  Topbaş, okul servislerine yapılacak zamlarla ilgili perşembe günü UKAME'nin toplantı yapacağını ve orada karar verileceğini de sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir