Dolar
6.9692
0.2373%
Euro
8.2194
0.3356%
Altın
1988.87
0.6095%
Borsa
1066.26
-5.3811%
G. Altın
444.528
0.6281%
Bitcoin
77837.16
-1.7898%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Topbaş'tan GSÜ yangını açıklaması

  Topbaş'tan GSÜ yangını açıklaması

  Topbaş, Galatasaray Üniversitesi'nde dün gece meydana gelen yangınla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
  • 23.01.2013 - 15:23
  Topbaş'tan GSÜ yangını açıklaması

  Topbaş'tan GSÜ yangını açıklaması #1

  Galatasaray Üniversitesi Beşiktaş kampüsündeki 142 yıllık tarihi ahşap binada yangın çıktı. Yangın sonrası binanın yanan çatı kısmı çöktü. Dün saat 19.00 sularında başlayan yangın gece yarısına doğru kontrol altına alındı. Bugün öğlen saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Üniversitesi'nde dün gece meydana gelen yangınla ilgili önemli detaylar açıkladı.

  Üniversitede yangının başlamasından sonra bina içindekilerin kendi imkanlarıyla yangını söndürmeye çalıştıklarını ve söndürdüklerini zannettiklerini söyleyen Topbaş, "Bize ihbar, yangının başlamasından yarım saat sonra geldi" dedi.

  İşte Topbaş'ın GSÜ'deki yangınla ilgili yaptığı açıklama

  "NEW YORK İTFAİYESİNE EŞDEĞER GÜCE SAHİBİZ"

  Elektronik cihazlar çoğaldıkça yükü taşıyamayan kablolar yanıyor ve alevleri fitil gibi her yere taşıyor. Biz New York itfaiyesine eşdeğer bir itfaiye gücüne sahibiz. Beşiktaş ilçesinde bu bina dahil olmak üzere 57 bina üzerinde geçen yıl yangın senaryosu yapmışız.

  "BİZE YARIM SAAT SONRA HABER VERİLDİ"

  "Saat 19:05'te duman çıktığı söyleniyor. Ve 19:07'de yangın başlıyor. İçeridekilerin mevcut tüplerle söndürmeye çalıştıkları söyleniyor. Bize ancak yarım saat sonra haber veriliyor ve itfaiye 6 dakika sonra müdahale ediyor.

  "SÖNDÜRDÜK SANMIŞLAR"

  Yani söndürülebilir zannıyla mevcut malzemelerle müdahale ediliyor ve sanırım söndürdük sanılıyor . Herhalde söndü zannetmişler, yarım saat sonrasında bize haber verilmiş.

  "6 DAKİKADA GİTTİK"

  Bize haber geç verildi, 6 dakikada gittik. Hiçbir şekilde büyükşehir itfaiye açısından bir şey yok. Hakikaten yarım saate yakın bir süre içinde gecikmeli bize bir bildirim var. Ekibimiz gidiyor. Bahsedilen raporla ilgili itfaiyemizin bir raporu yok. Birileri kendilerince herhalde söndü zannetmiş.

  "AHŞAP YAPILARDA TEDBİRLİ OLMAK ZORUNDASINIZ"

  Bir yerde kontak başladığı zaman sigorta atmazsa devam eder ve gider. Yangın sürer gidebildiği kadar. Özellikle ahşap ağırlıklı yapılarda tedbirli olmak zorunda. Yanmaz kablolar, silikonlu kablolar kullanılması lazım. Bu şekilde daha hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Raporlar çıktıktan sonra detaylar ortaya çıkacak.

  Görüş Bildir