Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5218
-0.09%
Dolar
16.8176
-0.05%
Altın
977.87
0.01%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
333.725
2.55%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Torba kanunda AKP yine fire verdi

  Torba kanunda AKP yine fire verdi

  TBMM'de torba kanun görüşüldüğü sırada AKP'li milletvekilleri dışarı çıkınca muhalefetin verdiği önerge kabul edildi.
  • 11.07.2013 - 07:34

  Torba kanunda AKP yine fire verdi #1

  TBMM Genel Kurulu'nda "torba kanun" teklifinin görüşmelerinde CHP ve MHP'nin önergeleri, salonda AK Parti milletvekillerinin sayısının az olması nedeniyle muhalefetin oylarıyla kabul edildi.

  CHP ve MHP, teklifin Türkiye İstatistik Kanunu'nda değişiklik yapan maddesinde önerge verdiler. İki partinin de bu düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasına yönelik önergesinin oylamasında, her zamankinden farklı bir sonuç çıktı. AK Parti milletvekillerinin sayısının salonda az olması nedeniyle önerge, çoğunluğa sahip olan muhalefetin oylarıyla kabul edildi.

  Önergenin kabul edilmesiyle Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı'nda, Başkan Yardımcıları, Birinci Hukuk Müşaviri, Bölge Müdürleri ile daire başkanlarının atamalarının bakan tarafından yapılacağına ilişkin hüküm, tekliften çıkarıldı.

  KAPLAN PARAYLA PROTESTO ETTİ

  Bu arada BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, verdiği önerge üzerinde yaptığı konuşması sırasında kürsüye, lira, avro ve dolar bıraktı. TMMOB'un, plan ve projelerde vize ve onay yetkisinin kaldıran önergeyi eleştiren Kaplan, "Rant 1 trilyon" yazılı bir kağıt da gösterdi. Kaplan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın açıklamalarına işaret ederek, "Kentsel dönüşüm sonrası  her konut 100 bin liradan 700 milyar lira. Aslında bal gibi bu önergenin kaynağı bu.  Tam tamına 1 trilyon. Fena para değil. Cüzdanlarınızı açarsınız dolar, avro, lira gözü yaparsınız" dedi.

  Bu olayın yaşanmasının sebebi olarak Ak Partili bazı milletvekillerinin bahçeye çıkması, çoğunluğunun ise teravih namazına gitmesi gösterildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir