Euro
10.1337
0.11%
Dolar
8.5706
0.14%
Altın
496.62
0.3%
Borsa
1.361
0.09%
Bitcoin
339.500
4.66%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Torba Yasa sayesinde Cem Uzan'ın malları bulundu

  Torba Yasa'da yer alan 'ihbarı teşvik maddesi' ile ihbardan ikramiye alacağını duyan binlerce kişi TMSF'yi aradı.
  • 09.11.2014 - 08:35
  Torba Yasa sayesinde Cem Uzan'ın malları bulundu

  Torba Yasa sayesinde Cem Uzan ın malları bulundu #1

  5411 Sayılı Bankacılık Kanunu ile birlikte bazı yasalarda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısının maddeleri arasında yer alan ''ihbarcıya teşvik maddesi'', Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) telefonlarını kilitledi.

  İHBAR İKRAMİYESİ ÖDENECEĞİNİ DUYAN, TELEFONA SARILDI

  Yasadaki maddelere göre, TMSF'ye borcu olan patron veya şirketlerin, haczi mümkün olan malvarlıklarını ihbar edenlere 'ihbar ikramiyesi' ödenecek. Örneğin, 1 milyonluk araziyi ihbar edene, 400 bin liraya kadar 'ihbar teşviki' verilebilecek. İşte bu madde sonrasında TMSF santraline yüzlerce ihbar telefonu gelmeye başladı. TMSF'yi arayanlar çoğunlukla Uzanlar'ın mallarını ihbar ediyor.

  ARAYAN FISILTIYLA KONUŞUYOR

  Arayanlar, fısıldayarak henüz 'helalleşilmeyen' banka patronlarının başka isimler üzerinde bulunan evleri ve işyerlerini ihbar ediyorlar. TMSF uzmanları, yasanın henüz çıkmamasına karşın gelen ihbar sayısının oldukça yüksek olduğunu belirtiyor.

  UZANLAR'IN HALA 8.1 MİLYAR DOLAR BORCU VAR

  TMSF'nin hala alacağına tahsil etmek için uğraştığı gruplar arasında en büyük borçlusu Uzan Ailesi. TMSF, 2014 üç aylık faaliyet raporuna göre Uzan Grubu'ndan bugüne kadar 974 milyon dolar tahsilat yapabildi. Ancak hâlâ geride 8 milyar 116 milyon dolarlık alacağı bulunuyor. TMSF'nin hazırladığı rapora göre, fonun Demirel Grubu'nun bankası Egebank ve Ceylan Grubu'nun bankası Bank Kapital'den alacağı bulunuyor. TMSF, Ceylan Grubu'ndan Haziran 2014'e kadar toplam 70 milyon dolar tahsilat yapıldığını belirtti. Aynı şekilde EGS Bank'tan 72.40 milyon, TYT Bank'tan 3.43 milyon, Yurtbank'tan 42 milyon dolar tahsil edildi.

  TORBA YASA BANKA SATIŞ SÜRECİNİ HIZLANDIRIYOR

  TBMM'ye sunulan 59 maddelik tasarının gerekçesinde bankacılık, sermaye piyasaları ve sigortacılık sektörlerindeki gelişmelerin mevzuata yansıtılması için değişikliğe ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Tasarıyla, TMSF'ye devredilen veya faaliyet izni kaldırılan bankaların satışında talebin artması, tasfiyelerin kısa sürede sonuçlanması hedefleniyor. Tahsilatın hızlanması için de ihbarcılara ödül verilmesi maddesi getirildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir