Euro
11.0667
0%
Dolar
9.5097
-0.27%
Altın
548.02
-0.35%
Borsa
1.513
0.25%
Bitcoin
564.560
-4.96%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Tosuncuk Mehmet Aydın'ın ilham kaynağı belli oldu! O oyundan esinlenmiş...

  Çiftlik Bank'ın kurucusu Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'in binlerce kişiyi dolandırmayı nereden akıl ettiği ortaya çıktı. Aydın'ın ilham kaynağı olan o oyun, şüphelilerin ifadesinde öğrenildi.
  • Haber Merkezi
  • 06.10.2021 - 16:52
  • Güncelleme : 06.10.2021 - 16:57
  Tosuncuk Mehmet Aydın'ın ilham kaynağı belli oldu! O oyundan esinlenmiş...

  Çiftlik Bank kurucusu 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ve yöneticileri hakkında toplamda 2 milyon 278 bin 393 lira mağduriyeti olan 130 kişinin şikayetçi olmasına ilişkin 75 sayfalık yeni bir iddianame hazırlandı.

  İddianamede 'Çiftlikbank' oyununun işleyişi, katılımcılardan alınan paranın toplanma süreci, bayilik sistemi, firma tarafından yapılan yatırımlar anlatıldı.

  Alınan ifadeler üzerine Mehmey Aydın'ın Çiftlik Bank fikrini nasıl ortaya çıkardığı da netleşti.

  'ÇILGIN TAVUKLAR' OYUNUNDAN BAHSEDİYORDU

  Tanık olarak ifadesi alınan Eray Aker'in de ifadelerine yer verilen iddianamede Aker'in 2016 yılında 'Ukte' isimli rap tarzı müzik yapan bir sanatçıya ulaşmak istediğini, onunla birlikte düet yapan 'Eren' diye bir sanatçı olduğunu, Bursa'da yaşayan 'Eren' isimli sanatçıya ulaştığını ve bu kişinin Mehmet Aydın olduğunu söylediği belirtildi.

  Tanık Aker'in Aydın'ın yazılımla ilgilendiğini ve Rus kaynaklı sitelerde o dönem yaygın olan 'Çılgın Tavuklar' oyunundan bahsettiğini kaydetti.

  Aydın'ın kendisine 'Benzer oyunlarda insanlar para yatırıyor ancak çekemiyor, benim tasarlayacağım oyunda insanlar paralarını çekebilsinler' dediğini, sonrasında da 'Bir hafta kadar sonra gelen parayla çiftlikler oluşturacağım, kar edilecek' şeklinde konuştuğunu söylediği aktarıldı.

  Aker'in yazılı tamamladıktan sonra Aydın'ın kendisine 500 lira eksik para verdiğini, o yüzden tartıştıklarını ve site açıldıktan kısa bir süre sonra Aydın'la ilişkisini kestiği ifade edildi.

  Ayrıca Aker'in oyunu Aydın'ın yazılımsal olarak isteklerine göre geliştirdiğini ancak yazılım parasını tam ödemediğini, 'Zaten oyunu kendisi kursa onun yerinde olması gerektiğini' söylediği hatırlatıldı.

  Tosuncuk Mehmet Aydın ın ilham kaynağı belli oldu! O oyundan esinlenmiş... #1

  PİRAMİT SATIŞ İÇERİKLİ BİR SİSTEM

  İddianamenin sonuç kısmında ise Aydın'ın firmanın tek sahibinin kendisi olduğu, başlangıçta Aydın'ın tek başına eylemine başladığı fakat yatırılan paraların artmasıyla organizasyona ihtiyaç duyarak akrabalarını ve arkadaşlarını eylemine katılmaya ikna ederek ekonomik çıkar amacı güden suç örgütünü kurup yönetmeye başladığı belirtildi.

  Çiftlik Bank oyununda yatırımcı oyuncuların yatırımlarını arttırmaları ve sürekli yeni oyuncu katılımının devam etmesinin garantilenmek istediği kaydedildi. Sürekli yeni katılımcıların sisteme dahil edilerek yatırılan paraların artırılması yönünde piramit satış içerikli bir sistem oluşturduğu öne sürüldü.

  Tosuncuk Mehmet Aydın ın ilham kaynağı belli oldu! O oyundan esinlenmiş... #2

  GERÇEKTEN YATIRIM YAPILIYORMUŞ İZLENİMİ

  Sistemdeki para akışı ve geri ödemeler düşünüldüğünde para akışının daha yüksek olması nedeniyle ilk aşamada oyuncuların kar ediyormuş gibi göründüğü, oysa firmanın bir gelirinin olmadığı öne sürülerek 'Sonradan oluşturulan çiftlik ve tesislerin gerçek yatırım yapılıyormuş izlenimi yaratmaya yönelik olduğu, tespitlerden anlaşıldığı üzere; şirketlerin toplamda zarar ettikleri, kaldı ki; SPK raporuna göre bakıldığında yatırım yapılan alanlardan elde edilebilecek karın en üst seviyede olması durumunda dahi ana para ve vadedilen kar oranlarını karşılayabilecek bir değer üretmesinin mümkün olmadığı ve bu durumun en başından beri de belli olduğu' değerlendirmesi yapıldı.

  İddianamede sanal oyunlar üzerinden gerçek yatırımlar yapıldığı ve gelir elde edilip firmaya aktarıldığı izlenimi yaratılıp güven sağlanabilmesi için hızlıca çiftlik ve tesis kurulması faaliyetlerine girişildiği, tesis açılış ve temel atma törenleri, bayi açılışları düzenlenip daha çok yatırımcı oyuncu temininin amaçlandığı belirtildi.

  Tosuncuk Mehmet Aydın ın ilham kaynağı belli oldu! O oyundan esinlenmiş... #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir