Petrol
77.36
-2.51%
Euro
19.5872
0.38%
Dolar
18.6376
0.02%
Altın
1.071
0.91%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.665
-0.87%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde

  ABD'de başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Donald Trump'a karşı 4 gündür ülke genelinde protestolar düzenleniyor.
  • AA
  • 13.11.2016 - 08:05

  New York'ta 9 Kasım'daki protestonun ardından bugün yaklaşık 20 bin kişi Manhattan'daki Union Meydanı'nda toplandı. 5'nci cadde üzerinden, Trump Tower'a kadar sloganlarla yürüyen göstericiler, Trump Tower'daki görevlilerin ve bazı polislerin binadan dışarı bakması üzerine seslerini daha yükselttiler.

  "BİZİM BAŞKANIMIZ DEĞİL"

  Göstericiler, "Güçlü kadın, güçlü dünya", "Müslümanlar Hoşgeldiniz", "Beyaz yaşlı bir adam için gidecek ülke yok", "Hakkın için mücadele et", "Dünyaya halkın oyunun nasıl olduğunu göster" ve "Bizim Başkamız değil" ifadelerinin bulunduğu dövizler taşıdılar.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #1

  Genç bir göstericinin taşıdığı bir başka pankartta ise "Demokrat Parti Kongresi hesap ver. Bernie Sanders bu seçimi kazanırdı" ifadesi yer aldı.

  Protestocular, "Benim Başkanım değil", "Trump'a hayır, KKK'ya hayır, Faşist ABD'ye hayır", "Kırsal Amerika uyan" ve "Siyahların hayatı önemlidir" sloganları attılar. Göstericiler arasında yer alan yönetmen Michael Moore'un cep telefonuyla sık sık fotoğraf çektiği görüldü.

  CADDE TRAFİĞE KAPATILDI

  Geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri göstericileri barikat içinde tutarken, Tramp Tower'ın bulunduğu caddeyi de trafiğe kapattı.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #2

  LOS ANGELES VE CHİCAGO

  Öte yandan Los Angeles ve Chicago'da da Trump karşıtı gösteriler düzenlendi.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #3

  Göstericilerden Paul Swan ise demokrasi problemi olduğunu, iki partinin de "düzen" tarafından yönetildiğini ifade ederek, "Hillary Clinton'a oy verdim. Ancak Bernie'yi (Sanders) tutuyordum." dedi.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #4

  "TRUMP KALIRSA DA.."

  "Cumhuriyetçi ileri gelenlerinin Trump'ı, kendilerinden olan Michael Pence ile değiştireceklerinden korkuyorum." değerlendirmesinde bulunan Swan, "Trump kalırsa da göçmenler, Müslümanlar, kadın hakları konusundaki söyledikleri kabul edilemez. Kim kabul edebilir ki." diye konuştu.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #5

  Swan, "Aslında şu an ne yapabiliriz ki Trump Tower'i pembeye boyamalıyız." şeklinde espri yaptı.

  Kadın göstericilerden biri, Trump'ın başkanlığında en çok endişe ettiği konulardan birinin, "Obamacare" olarak bilinen sosyal güvenlik yasası, diğerinin ise "hoşgörüsüzlük" olduğunu söyledi.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #6

  "TÜRKİYE'DEN OLDUĞUNUZU SÖYLEDİNİZ.."

  67 yaşındaki Ed Marchevsky ise ABD'nin dünyanın geri kalan kısmını önemsemek zorunda olduğunu belirterek, "Oğlumla İtalya'ya yaptığım seyahatten yeni döndüm. Siz şimdi Türkiye'den olduğunuzu söylediniz. En büyük endişelerimden biri size nasıl göründüğümüz. 'Sizin başkanlık seçiminiz gerçekten berbat durumda' diyebilirsiniz." ifadesini kullandı.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #7

  Delegeler Kurulu seçim sisteminin "tamamen gereksiz" olduğunu savunan Marchevsky, "Hillary Clinton halkın çoğunluk oyunu aldı. Al Gore halkın çoğunluk oyunu kazandı. İşte bu Amerika..." diye konuştu.

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #8

  Marchevsky, ülkeyi geri getirmek istediklerini belirterek, "Yapabileceğimiz her şeyi Amerika'yı geri getirmek için yapacağız." dedi.

  (Gezi'de Türk polisiyle çatışmaya giren oyuncu Nesrin Cevadzade Amerikan polisiyle şirin pozlar veriyordu. O şirin Amerikan polisi, çoluk çocuğa ters kelepçe takmaya başladı)

  ABD'de Trump karşıtı eylemlerde ilk ölüm VİDEO

  Trump karşıtı gösteriler 4. gününde #9


  Görüş Bildir