Euro
9.0597
0.03%
Dolar
7.4684
0.05%
Altın
441.95
0.06%
Borsa
1.565
0.53%
Bitcoin
273.900
0.71%
-2ºC
İstanbul
Açık -2 C
  TSK'da kamuflajlara yeni tasarım

  TSK'da kamuflajlara yeni tasarım

  Orgeneral Akar'ın emri doğrultusunda kamuflaj üniformaların yeniden tasarlanmasına ilişkin çalışma başlatıldı.
  • 15.04.2016 - 10:22

  TSK da kamuflajlara yeni tasarım #1

  Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) kamuflaj üniformaların yeniden tasarlanmasına ilişkin çalışma başlatıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, emri doğrultusunda başlatılan çalışma sonucu üretilen yeni tasarım üniformayı ilk olarak kendi kullandı.

  KİLİS VE KONYA'DA GİYDİ

  Orgeneral Akar'ın önce Kilis'teki birliklerde ardından Konya'da 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığındaki denetlemeleri sırasında giydiği üniforma dikkati çekti.

  TSK da kamuflajlara yeni tasarım #2

  YENİ BİR PROJENİN ÜRÜNÜ

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, farklı tasarımdaki kamuflaj, TSK'da yürütülen yeni bir projenin ürünü olarak ortaya çıktı. Bir süre önce Orgeneral Akar tarafından verilen emir gereğince TSK'da kullanılmak üzere yeni kamuflaj üniformanın tasarlanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

  Devam eden çalışma kapsamında ilk olarak bir ekip oluşturuldu. Ekip uzun bir süre diğer orduların kamuflaj üniformalarını inceledi, bunların kullanımına ilişkin çeşitli araştırmalar yaptı. Çalışmalar sonucunda tasarlanan yeni üniformanın pilot uygulaması ilk olarak Orgeneral Akar tarafından hayata geçirildi.

  TSK'da kamuflajlara yeni tasarım VİDEO

  UYDUDAN BAKILDIĞINDA ASKERLER GÖRÜLMÜYOR

  Nano teknolojiyle üretilen, uydudan bakıldığında askerlerin görünmesini engelleyen, ultraviyole ışınlarından koruyan ve yıkandığında normallere oranla 8 kat hızlı kuruyan kumaşlarla üretilen kamuflajların yeni tasarımında en büyük farklılığı, rütbenin taşındığı alan oluşturdu.

  RÜTBELER OMUZDAN İNDİ

  Mevcutta omuzlarda bulunan rütbeler, Orgeneral Akar'ın giydiği üniformada göğsün sağ bölümünde yer aldı. Boyutunun ise diğerine oranla daha küçük olduğu görüldü. Hemen altında ise soyadı ve kan grubu bilgisinin bulunduğu isimlik yer aldı. Bröveler ise mevcut üniformalardaki yerlerini korudu.

  TSK da kamuflajlara yeni tasarım #3

  AY YILDIZLI PEÇ

  Yeni tasarlanan üniformadaki diğer değişiklik ise Türk bayrağı oldu. Ay yıldızlı peç, Orgeneral Akar'ın üniformasının sağ kolunda yer aldı.

  ÜST KISIM PANTOLONUN DIŞINDA

  Kamuflaj üniformadaki bir değişiklik de palaska kullanımında yaşandı. Mevcut uygulamanın aksine yeni tasarlanan üniformada üst kısım, pantolonun dışında bırakılarak kullanıldı.

  Yeni tasarlanan üniformaya ilişkin çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni tasarlanan kamuflaj üniformalar TSK'da kullanılmaya başlanacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir