Dolar
7.2907
0.859%
Euro
8.5326
-0.9265%
Altın
2035.04
-1.3663%
Borsa
1060.59
2.5319%
G. Altın
477.149
-0.4753%
Bitcoin
84407.38
-1.3494%
29ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 29 C
  TSK'dan sert açıklama

  TSK'dan sert açıklama

  TSK, Akşam gazetesinde yayınlanan "Karargahta 40 paralel paşa" başlıklı haberle ilgili sert bir açıklamada bulundu.
  • 28.06.2014 - 11:01
  TSK'dan sert açıklama

  TSK dan sert açıklama #1

  Akşam gazetesinin, "Karargahta 40 paralel paşa" başlıklı haberine, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden sonra bir tepkide TSK'dan geldi. 

  "HUKİKİ VE VİCDANİ BİR DAYANAĞI BULUNMAMAKTADIR"

  TSK'nın açıklamasına, "TSK içinde disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiğini üzüntüyle izlenmektedir. TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabası  içeren iddiaların hiçbirinin hukuki ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır. " şeklinde devam etti.

  TSK'DAN YAPILAN AÇIKLAMANIN TAMAMI

  "1. Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan yazılarda ve programlarda; TSK'ya mensup bazı personelin gündemde olan bir yapılanma ile ilişkili olduğu iddia edilerek TSK'yı hedef alan haber ve yorumlara yer verilmektedir.

  2. Anılan haber ve yorumlarla, TSK içinde hiyerarşi ve disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiği üzüntü ile izlenmektedir.

  3. Kamuoyu nezdinde TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır.

  4. İleri sürülen iddiaları araştırmak ve gerekli idari/adli işlemleri yapabilmek için bugüne kadar resmi istihbarat makamlarından somut hukuki hiçbir bilgi ve belge TSK'ya ulaşmamıştır.

  5. Diğer taraftan, TSK'nın, Anayasal ilkelere bağlı, yüce Türk milletinin ve devletinin hizmetinde, sadece yasalarla ve Hükümet direktifleriyle kendisine verilen görevleri yapan anayasal bir kurum olduğu bilgisi birçok defa kamuoyu ile paylaşılmıştır.

  6. Her türlü yıkıcı, bölücü ve yasa dışı kişi ve oluşumlardan TSK'nın temizlenmesinin yasal bir görev ve sorumluluk olduğuna inanılmaktadır. TSK bu konu üzerinde önemle ve hassasiyetle durmuştur ve durmaya devam etmektedir. Ancak somut bilgi ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK'nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara neden olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde önem veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır.

  7. TSK'nın kurumsal kimliğini ve personelini ilgilendiren her türlü iddia, titizlikle araştırılmakla birlikte somut bilgi ve belgeye dayanmayan kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan ve bunu kasıtlı olarak medyaya sızdıran kişiler hakkında da hukuki yollara başvurulmuştur ve başvurulmaya devam edilecektir. "

  Cumhurbaşkanlığı'ndan TSK haberiyle ilgili açıklama haberi

  TSK dan sert açıklama #2

  Görüş Bildir