Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.950
2.40%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  TSK'nın yeni sevkiyat planlaması CASA'ları devreye soktu

  TSK, terör bölgelerindeki askeri hava yolu ile taşıyacak.
  • 28.10.2012 - 09:56
  TSK'nın yeni sevkiyat planlaması CASA'ları devreye soktu

  TSK nın yeni sevkiyat planlaması CASA ları devreye soktu #1

  Genelkurmay Başkanlığı'nın asker sevkiyatlarının havadan yapılmasına ilişkin emrinin ardından, asker sevkiyatlarında CASA tipi uçakların da kullanılmaya başlandığı belirtildi.

  Genelkurmay Başkanlığı geçtiğimiz günlerde bir emir yayınlayarak askeri konvoylara yapılan terör saldırıları nedeniyle kritik bölgelerdeki asker sevkiyatlarının havadan yapılmasını istemişti.

  TÜRK HAVAYOLLARI İKE ANLAŞMA YAPILDI

  Yayınlananan emirde terör olayları nedeniyle riskli olan bölgelerdeki askerlerin, havaalanı olan illere getirilerek buradan da havayoluyla memleketlerine gönderileceği belirtilmişti. Yeni sevkiyat planlaması ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın da askerlerin nakledilmesi için Türk Hava Yolları ile bir anlaşma yaptığı açıklanmıştı.

  YENİ SEVKİYAT PLANLAMASI

  Genelkurmay Başkanlığı'nın yeni sevkiyat planlaması çerçevesine, CASA uçaklarının da dahil edildiği öğrenildi. Planlamaya göre kargo ve nakliye görevi nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gelen CASA CN-235 tipi uçaklar, geri döndükleri zaman kapasitelerini aşmayacak sayıda askeri de taşıyabilecek. Helikopter ile ana merkezlere taşınan askerler, Askeri Hava Üssü bulunan Malatya, Bandırma, Konya, Eskişehir, Merzifon ve Ankara'ya CASA'larla da taşınabilecek. Planlamaya göre her CASA uçağına yaklaşık 10-15 arasında değişen sayılarla asker alınabilecek. Uçağın uçuş güzergahı kapsamındaki illerden Güneydoğu'ya gelen askerlerin de bu uçaklardan faydalanabileceği belirtilirken, uçuşların ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

  44 KİŞİ TAŞIYABİLİYOR

  Hafif nakliye uçağı olarak kullanılan CASA'lardan Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 62 adet bulunuyor. İspanyol ve Endonezyalı IPTN firmalarının ürettiği CASA CN-235 Türkiye'de lisansları alınarak TUSAŞ tarafından üretiliyor. 1991 yılından beri Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan CASA'larda 44 kişiye kadar personel taşıması yapılabiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir