Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.790
-0.54%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  TÜBİTAK Odatv raporunu tamamladı

  Dosyalar virüsten önce mevcut..
  • 13.11.2012 - 10:32
  TÜBİTAK Odatv raporunu tamamladı

  TÜBİTAK Odatv raporunu tamamladı #1

  Ergenekon Davası kapsamında devam eden Odatv Davası'nda, Odatv sanıklarının virüs iddiasını TÜBİTAK 84 sayfalık raporla çürttü. Raporda, "Belgeler virüsle değil, USB ile yüklendi" denildi.

  Odatv davasında ilk raporu net olmadığı için ek rapor istenilen TÜBİTAK, 86 sayfalık yeni raporunu mahkemeye sundu. Ancak TÜBİTAK, yeni reporda da “ihtimalli değerlendirme” yaptı.

  RAPOR SANIKLARIN ALEYHİNE

  Odatv’ye ait 1 bilgisayar ile sanıklar Barış Pehlivan ve Müyesser Yıldız’a ait 3 bilgisayarı inceleyen TÜBİTAK, önceki raporun anlaşılmadığını ve yeterli olmadığını belirten 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin 10 sorusu ile sanıklar Hanefi Avcı ve Soner Yalçın’ın sorularına yanıt verdi. Odatv davasının sanıkları delil niteliğindeki dijital verilerin virüs yoluyla gönderildiğini iddia ederken, TÜBİTAK’ın raporu bu kez sanıkların aleyhine oldu.

  Rapor özetle şöyle:

  * İlgili bilgisayarlara hedefli olarak uzaktan yönetim özelliği bulunan zararlı yazılımlar gönderilmiştir.

  * Bu zararlı yazılımların ilgili bilgisayarlarda çalışmış olduğu tespit edilmiştir.

  * EK-3 tablolarında, davaya konu dosyalarla alakalı, delil bilgisayarlarında tespit edilen üst veri türleri gösterilmektedir. Anlaşılacağı üzere, dosyaların çoğunun dosya sistemi zaman üst verilerine ulaşılmıştır.

  * Erişilen bu dosya sistemi tarih üst verilerine göre, dosyaların oluşturulma zamanları, ilgili zararlı yazılımların gönderilme zamanlarından öncedir.

  * Zararlı yazılımların gönderildiği tarihte, delil bilgisayarlarında o zamanki güvenlik ürünleri tarafından tespit edilebilmeleri ve engellenmeleri mümkün olmamıştır.

  * Kullanıcıların birbirlerinin bilgisayarına aynı parola ile uzaktan bağlanabildikleri ve yönetebildikleri düşünülmektedir. Bu nedenle, davaya konu dosyaların ilgili hard disklere Teamviwer aracılığıyla gelmiş olması ihtimaller arasındadır.

  * Herhangi bir dosyanın bir bilgisayarlarda oluşturulup oluşturulmadığı, değiştirilip değiştirilmediğinin kesin tespiti mümkün değildir. Bunun sebebi bir dosyanın bir bilgisayarda oluşturulduğuna veya değiştirildiğine işaret eden dijital bulguların kesinlik ifade etmemesi ve bilgi sahibi bir kullanıcı tarafından değiştirilebilir olmasıdır.

  * Dosyaların Delil 1 (Odatv bilgisayarı) ve Delil 2 (Barış Pehlivan’ın bilgisayarı) bilgisayarlarına, bahse konu olan zararlı yazılımlar ile yüksek ihtimalle gönderilmediği de göz önünde bulundurulduğunda; yazar alanında ofis kullanıcı ismi “soner” olan dokümanların yüksek ihtimalle “Soner Yalçın” isimli şahsa ait farklı bir bilgisayarda oluşturulduğu, yazar alanında “Barış” yazan dokümanların da yüksek ihtimalle “Barış Pehlivan”a ait farklı bir bilgisayarda oluşturulduğu ve sonra ilgili bilgisayarlara CD/DVD, USB tarzı veri depolama cihazları ile taşındığı değerlendirilmektedir.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir