Euro
15.3384
0.14%
Dolar
13.5417
0.09%
Altın
788.8210
-0.08%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
578.894
0.57%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  TÜBİTAK'tan yerli füzeye yerli göz

  Lazer dedektörler, TÜBİTAK mühendislerinin çalışmalarıyla artık yerli olarak üretilecek.
  • 15.10.2012 - 09:19
  TÜBİTAK'tan yerli füzeye yerli göz

  TÜBİTAK tan yerli füzeye yerli göz #1

  Türkiye'nin ilk milli seyir füzesi SOM seri üretim safhasına geçerken, TÜBİTAK füze teknolojisinde yeni bir adım daha attı. Lazer güdümlü füzelerin gözü olarak bilinen dedektörler, yüzde 100 yerli kaynaklar kullanılarak geliştirildi.

  ARTIK YERLİ ÜRETİLECEK

  Lazer dedektörler, ilk olarak yerli füze 'Cirit'lerde kullanılmaya başlandı. Dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu teknolojilerle üretilebilen ve yurtdışından ithal edilen lazer dedektörler, TÜBİTAK mühendislerinin çalışmalarıyla artık yerli olarak üretilecek.

  "İHRAÇ EDECEK NOKTAYA GELDİK"

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin hem füze hem de füzeler için stratejik ürün niteliğindeki parçaları ihraç edebilecek noktaya geldiğini söyledi.

  Lazer dedektör, hedefi çok hızlı ve doğru bir şekilde görme ve hedefe kilitlenerek vurulmasını sağlıyor. Türkiye'nin geçmiş dönemlerde, gelişmiş ülkelerin ürettiği teknolojileri kullanan ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bu durumun tersine dönmeye başladığını söyledi.

  İKİ YILLIK ÇALIŞMA SONUCU GELİŞTİRİLDİ

  Tamamen yerli kaynaklar kullanılarak üretilen yüksek katma değerli lazer dedektörler, TÜBİTAK araştırma geliştirme uzmanlarının iki yıllık çalışmaları sonucunda geliştirildi.

  Füze teknolojisinde kritik parçalardan biri olan yerli lazer dedektörler, yurtdışındaki örneklerine göre de bazı üstün teknik özelliklere sahip. '4 kadranlı' olarak bilinen bu cihazlar, yüksek hız ve doğruluk, düşük parazitik kapasite, geniş dinamik çalışma aralığı ve yüksek tepkisellik özellikleri ile uluslararası pazarda öne çıkan yeteneklere sahip.

  TÜBİTAK-ROKETSAN ARASINDA SÖZLEŞME

  Yeni geliştirilen parçaların yurtiçinde üretilerek lazer güdümlü roketlerin arayıcı başlıklarında kullanılabilmesi için TÜBİTAK ile Roketsan arasında sözleşme imzalandı. Roketsan, projede teknik ihtiyaçların belirlenmesi ve test aşamalarında katkı sağladı. Cirit füzesinde kullanılan lazer dedektörler testlerden de başarıyla geçti.

   


  Görüş Bildir