Tuncel Kurtiz hayatını kaybetti - izle

Tuncel Kurtiz hayatını kaybetti - izle

Türk sinema tarihinin sembol oyuncularından sanatçı Tuncel Kurtiz yaşamını yitirdi. Ezel dizisinde 'Ramiz Dayı' karakterini canlandıran Kurtiz, son olarak Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ebussuud karakterini canlandırıyordu.

İşte Tuncel Kurtiz'in hayatı

Ezel 61.bölüm Ramiz Dayının son savaşı

77 yaşındaki Kurtiz'in Etiler'deki evinde düşerek kafasını çarptığı, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtiliyor. Oyuncuya, 2009 yılında geçirdiği kalp krizinin ardından anjiyo yapılmıştı. Büyük usta Tuncel Kurtiz için yarın saat 11.00'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde anma töreni düzenlenecek.

Ramiz Dayı'nın sesinden Cayman Timsahları

Tuncel Kurtiz hayatını kaybetti - izle

Tuncel Kurtiz'in Muhteşem Yüzyıl'daki Ebussuud rolü

TUNCEL KURTİZ KİMDİR?

Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı, senarist. Annesi Boşnak olan Kurtiz'in babası da, babası da Selanik doğumlu bir Türk bürokrattı. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı. İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde rol aldı. Sürü filmiyle zirveye çıkan sanatçı, doğayla içiçe yaşamayı sever. 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü, Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazandı. Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynadı.