Euro
15.2329
-0.45%
Dolar
13.4870
-0.15%
Altın
801.0120
0.07%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
503.958
6.27%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Tunceli'de Çevik Kuvvet'ten Alevi açılımı

  Tunceli'de Çevik Kuvvet'ten Alevi açılımı

  Tunceli Emniyet Müdürlüğü, polislerin Alevi Dede'leriyle sohbet etmeleri için çalışma başlattı.
  • 18.11.2012 - 12:23

  Tunceli de Çevik Kuvvet ten Alevi açılımı #1

  TUNCELİ Emniyet Müdürlüğü, ilde görevli polislerin Alevi kültürünü yakında tanımaları ve geleneklerini öğrenmeleri amacıyla muharrem ayı boyunca cemevine gitmeleri ve dedeler ile sohbet etmesi için çalışma başlattı.

  MUHARREM İFTARINI YERDE YAPTILAR

  Çalışma kapsamında polisler, Muharrem orucu nedeniyle cemevinde bulunanlara yer sofrasında iftar yemeği yedi.

  POLİSLERİN CEMEVİMDEKİ MUHARREM İFTARI

  TUNCELİ'DEKİ POLİSLERİN CEMEVİNDEKİ MUHARREM İFTARI

  Tunceli'de Emniyet Müdürlüğü, kentte görev yapan polislerin Alevi kültürünü yakından tanımaları ve geleneklerini öğrenmeleri amacıyla çalışma başlattı. Çalışma kapsamında Muharem orucu nedeniyle çevik kuvvet polisleri, eşleri ve çocukları Tunceli Cemevi'nde Tuncelilerle yer sofrasında oturarak iftar açtı. İftar yemeğinden sonra aralarında Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz ve müdür yardımcılarının ile birlikte resmi ve sivil kıyafetli polisler ve aileleri, cem odasında Tunceli'nin tanınmış isimlerinden Hozatlı Ahmet Yurt dede ile bir süre sohbet etti. 

  Tunceli de Çevik Kuvvet ten Alevi açılımı #2

  BAZI POLİSLERİN DUYGULANDIKLARI GÖRÜLDÜ

  Alevi mersiyelerini dinleyen bazı polislerin duygulandıkları gözlendi. Sohbet sonunda Tunceli Emniyet müdürü Hayati Yılmaz, Erzincan'dan getirttiği ve özel yapım olan 40 yıllık bağlamasını cemevi dedesi Ahmet Yurt Dedeye hediye etti.

  Emniyet Müdürü Yılmaz yaptığı konuşmada Alevi dostları ve Alevi dedeleri ile bir arada olmanın kendilerine mutluluk verdiğini belirterek, şöyle dedi:

  40 YILLIK BAĞLAMASINI ALEVİ DEDESİNE HEDİYE ETTİ

  "40 yıllık olan tarihi bağlamayı dedemize hediye etmekten onur ve gurur duyuyorum. Hakikaten çok farklı çok güzel bir gece geçirdik bu mekanda. Alevi dostlarımızın, dedelerin, buradaki cemaatimizin bu matemli mühim gününde yanlarında bulunmak hakikaten bizleri çok mutlu etti. Özellikle Tuncelili Alevi vatandaşlar ile birlikte olmak bize hem mutluluk verdi, hem de birlik ve beraberlik anlamında çok iyi bir adım oldu, bu hep böyle devam etmeli. Bu bağlamanın namelerinde hep dostluk vardır. Geçmişte biz hep böyle duyduk, böyle öğrendik. Birlik vardır, muhabbet vardır, birliktelik, bütünlük vardır. Biz de ona vesile olmak istedik. İnşallah bundan sonra bu ve benzeri mekanlarda bizim de namemiz çalınır."

  İŞTE KARDEŞLİK BU

  Cemevi dedesi ve Hacı Bektaşı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt ise, "İşte kardeşlik budur. Sevinçte, kederde, acıda her an her dakika bir arada olmaktır. Bizler de bu matemi gelip paylaştığınız için, bizlerle olduğunu için teşekkür ediyoruz. Buna vesile olan Emniyet Müdürümüze çok çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  Tunceli Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz'ın verdiği iftar yemeğine, bir çok Tuncelili vatandaş ve Alevi dedesinin yanı sıra Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ da katıldı.


  Görüş Bildir