Petrol
94.52
-3.70%
Euro
18.2446
-0.85%
Dolar
17.9571
0.14%
Altın
1.027
-1.19%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.580
-0.33%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Türk Diasporası'ndan Başbakan'ın taziyesine yorum

  Türk Diasporası Konseyi Genel Başkanı, "Başbakan’ın taziye mesajı tarihe odaklandığının göstergesidir" dedi.
  • 27.04.2014 - 23:59
  Türk Diasporası'ndan Başbakan'ın taziyesine yorum

  Türk Diasporası Konseyi Genel Başkanı (TDK) Ercüment Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarında o dönem hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına taziye mesajı yayınlaması konusunda açıklamalarda bulunarak, "Başbakan'ın taziyesi tarihe odaklandığının göstergesidir. Bu açıklama Türkiye'yi zor bir duruma sürükleyeceği söylemleri yanlıştır" dedi.

  Türk Diasporası ndan Başbakan ın taziyesine yorum #1

  "BU KONU SİYASET DEĞİL DEVLET KONUSUDUR"

  Avrasya Bir Vakfı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (ASAM) düzenlediği "Türkiye'nin Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya ile ilişkileri nasıl olmalıdır?" konulu konferansında konuşan TDK Genel Başkanı Ercüment Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenilere taziye mesajını da değerlendirdi. Veli, bu konuda özür dahi bekleyenlerin olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

  "Bu siyaset konusu değil, devlet konusudur. Bu konu hükümetlere bağlı olmamalıdır, devlet politikası olmalıdır. Başbakan'ın taziyesi tarihe odaklandığının göstergesidir. Başbakan bu konuyu gündeme getirerek gerekli mesajı vermiştir. Bu açıklama Türkiye'yi zor bir duruma sürükleyeceği söylemleri yanlıştır.

  DİK DURUŞUN ÖNEMİ

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hep dik duruşu ile kazanmıştır. Bu konu ile ilgili de Türkiye'nin dik durması gerekir. Daha önce yapılan futbol açılımı ve tarih açılımı beklenen etkiyi yaratmadı. Dünyaya karşı eğilmemenin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Türkiye'nin Rusya ve Ermenistan ile ilişkileri iyi olmalıdır. Azerbaycan ile de iyi olmalıdır. Bu taziye yerinde ancak bir yönü ile de eksiktir. O yönü de Azerbaycan'ın Karabağ meselesinin bu mesajda yer almamasıdır. Dünyaya karşı dik durmak önemlidir. . Nixon, Kenndy karşısında terlediği için kaybetti."

  TÜRK DİASPORASI OLMALI

  22 ülkede kanunlar çıkararak, sözde soykırım anıtları diken ülkelerin var olduğuna değinen Kılıç, Türkiye'nin de bu çalışmalara karşı daha etkili ve etkin Türk diasporası çalışması yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Kılıç, Amerika'da açılması planlanan soykırım müzesi için hazırlanmış Atatürk'ün montajlanmış resimlerini göstererek, Türkiye'nin bu iddialar karşısında sessiz kaldığını ve bu konuda lobiciliği iyileştirerek harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. Turgut Özal döneminde yapılan, çifte vatandaşlık ve Türk dostluk lobisi gibi uygulamaların önemli adımlar olduğuna dikkat çeken Kılıç ,Türkiye'deki lobicilik anlayaşının ve işleyişinin yanlış olduğunu, bu konu da Japonların Türkiye için örnek teşkil edebileceğini söyledi.

  SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI ÖNEMSEYEN ABD, HOCALI KATLİAMINDA SESSİZ

  Konferansta konuşan Prof. Dr. Ferman Demirkol ise Amerika'nın Ermeni soykırımını önemseyip yakından ilgilenmesine rağmen, Hocalı katliamı hakkında kayıtsız kalmasını eleştirdi.

  Demirkol konuşmasında Türkiye'ye şu çağrıyı yaptı:

  "Ermeni ve Ermenistanlıları önemsemeyin! Ermenilere göre hareket etmeyin. Sorunların derinlerini inceleyin. Bu Ermeni sorunu değildir. Dışarıda yaşayan Ermenilerin, Ermeni ruhunu yaşatmak için bir propagandadır."

  Ermeni sorununun bilimle ve tarihle çözümünün olmadığını belirten Demirkol, arşivler açılsa dahi (Türkler katletmiştir veya katletmemiştir) sonuçlarının çıkmasında birbirinden farkı olmadığını, Ermenilerin piyon rolünde olduğunu ve bu konudan beslenen kaynakların başkaları olduğunu söyledi.

  Avrasya Bir Vakfı'nda gerçekleştirilen konferansa Azerbaycan Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu da katılarak görüşlerini sundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir