Dolar
7.6474
0.2004%
Euro
8.9829
0.0367%
Altın
1905.89
-0.3398%
Borsa
1091.82
0.4406%
G. Altın
467.868
-0.3427%
Bitcoin
79956.06
-1.3358%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C
  Türk jetinin düşme nedeni açıklandı

  Türk jetinin düşme nedeni açıklandı

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, uçağın füzeyle düşürüldüğü yönünde tespit yapıldığını belirtti.
  • 13.09.2012 - 05:31

  Türk jetinin düşme nedeni açıklandı #1

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dün 24 TV'ye yaptığı açıklamada Suriye açıklarında geçen 22 Haziran'da düşen Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF 4 tipi keşif uçağının füzeyle düşürüldüğü yönünde tespit yapıldığını, ancak bunun yeni çalışmayla havacılık birimlerince teyidinin gerektiğini söyledi.

  Hürriyet'in haberine göre, başkent kulislerinde, Atalay'ın bu açıklamasını, uçağa ait yeni bulunmuş parçalar üzerinde yapılan incelemelere dayandırdığı görüşü dile getirildi. Kulislerde ayrıca uçağın, Suriye'nin elinde bulunan, alçak uçuş yapan jetleri radar sistemi kullanmadan başlığındaki optik algılayıcılarla bulan ve ısıya duyarlı olarak arkadan yanaşıp uçağın yakınında patlayan Rus yapımı füzeyle düşürülmüş olabileceği de ileri sürüldü.

  EMEKLİ KOMUTAN KARAKUŞ'TAN TESPİT

  Askeri havacılıkta Türkiye'nin en önemli uzmanlarından emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş şunları söyledi: "Tüm parçalar veya parçaların büyük bir çoğunluğu çıkarıldıktan sonra yapılacak kapsamlı bir incelemenin beklenmesi gerektiğini söylemiştim. Atalay'ın sözlerinden, çıkarılan yeni parçalar üzerinde yapılan incelemelerden füze tespitine varıldığını söyleyebiliriz. Kokpitte, elektronik sistemde, füze parçacıklarının çarpması veya parçalamasından bile bunun tespiti yapılabilir. Teyit işine gelince, sayın Bakan bununla başka ülkelerden istenmiş ayrıntılı radar izlerini ve bunların karşılaştırılmasını kast etmiş olabilir."

  OLAYIN KRONOLOJİSİ

  - 22 Haziran: TSK, Malatya'dan havalanan keşif uçağıyla irtibatın kesildiğini açıkladı.

  - 23 Haziran: Suriye, uçağı vurduğunu duyurdu. Sonra Ankara, "Uçak Suriye tarafından düşürülmüştür" açıklaması yaptı.

  - 11 Temmuz: "Suriye makamlarınca düşürüldüğü iddia edilen" ifadesini kullanan Genelkurmay: "Su yüzeyinden toplanan malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmamıştır."

  - 13 Temmuz: TSK: "Kriminal incelemeye göre; düşürülme nedenleri arasında, Suriye tarafından iddia edildiği gibi uçaksavar ateşi ile düşürülme ihtimalinin ortadan kalktığı görülmüştür."

  - 10 Eylül: Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Parçalar üzerindeki son teknik çalışmanın Eskişehir'de yapılacağını ve bu çalışmaların sonucunun da umarım bir sonraki Bakanlar Kurulu’na kadar tamamlanacağını söyleyebilirim.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir