Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.470
-2.42%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Türk uçağı İran yapımı bir silahla vuruldu iddiası

  Suriye'nin Türk jetini vurmasının ardından füze ile mi yoksa uçaksavarla mı vuruldu sorusu hakkında yeni bir iddia...
  • 28.06.2012 - 14:47
  Türk uçağı İran yapımı bir silahla vuruldu iddiası

  Türk uçağı İran yapımı bir silahla vuruldu iddiası #1

  İngiltere'de Arapça yayınlanan El Kuds El Arabi gazetesi, Türk uçağının İran yapımı bir silahla düşürüldüğünü öne sürdü.

  SİLAHLAR İKİ YIL ÖNCE İRAN'DAN ALINDI

  Gazetenin Şam'daki bir Suriyeli uzmana dayandırdığı iddiaya göre Türk savaş uçağı, iki yıl önce İran'dan satın alınan ve zırhlı araçlara monte edilebilen bir uçaksavarla vuruldu.

  Uzman Türk jetinin Suriye radarları tarafından yakalanmamak için alçak irtifada uçtuğunu öne sürerek, "Türk mürettebat Suriye hava kuvvetlerinin bu kadar alçak bir irtifadan uçan uçakları vurabilecek kapasitede olduğundan habersizdi" diye konuştu.

  Öte yandan, ABD'de yayınlanan Seattle Times gazetesi, Amerikalı uzmanlara dayanarak, son olayın, Suriye'nin potansiyel düşmanlara karşı sofistike bir silah sistemiyle donatılmış olduğunun göstergesi olduğunu belirterek, bunun da Libya benzeri muhtemel bir müdahaleyi daha karmaşık hale getireceğini yazdı.

  SURİYE ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINI GÖRMEZDEN GELDİ

  Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün çok sayıda yabancı televizyon tarafından canlı yayınlanan AK Parti meclis grup toplantısı konuşması Suriye basını tarafından görmezden gelindi.

  Al Baath (Şam), Al Fedaa (Hama), Al Jamaheer (Halep), Al Oroubi (Humus) ve Al Wehda (Lazkiye) gibi ülkenin önde gelen gazeteleri Erdoğan'ın konuşmasından tek kelime bahsetmedi. Gazetelerin manşetinde ise Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Riyad Hicab başkanlığında kurulan yeni hükümetin yemin töreninde yaptı konuşma vardı. Gazeteler özellikle Esad'ın "Tüm politikalar yaşanan savaşı kazanmaya odaklanmalı" cümlesini ön plana çıkardı.

  Haberlerde Esad'ın konuşmasının, "Halk Meclisi'nin önünde yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi her yönüyle ve tam anlamıyla gerçek bir savaş hali yaşamaktayız. Savaş durumunda, tüm politikalarımız ve sektörlerimiz bu savaşta zafere ulaşmaya yönlendirilmelidir" bölümünü öne çıkarılırken tam metin olarak yayınlanan konuşmasında Türkiye, Erdoğan, Davutoğlu veya düşürülen uçakla ilgili tek kelime etmediği dikkat çekti.

  Gazeteler Esad'ın, "Suriye'nin yaşadığı koşulların gölgesinde yeni hükümetin üzerine düşen sorumluluklar büyüktür. Hükümet üyelerinin meydan okuma ve sorumluluk ruhu taşıması gerekir. Anlaşılan sorun Batı ülkelerinden kaynaklanıyordu. Oysa tüm dünya ülkeleri bizimle ve diğer ülkelerle ilişki kurmak istiyordu. Fakat biz her zaman bunu ihmal ettik ve bizi doğrudan ya da dolaylı olarak sömürenlerle sözleşmeler yoluyla ekonomik ilişkilerimizi pekiştirmeye çalıştık" ifadelerine vurgu yaptı.

  RESMİ AÇIKLAMAYLA YETİNDİLER

  Suriye gazeteleri haberlerinde düşürülen F-4 uçağı ilgili olarak sadece resmi SANA Haber Ajansı'nın servise koyduğu haberi küçük farklarla yayınlamakla yetindi.

  Haberlerde Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi'nin, "Türk askeri uçağının ihlali belgelerle kanıtlanmıştır" açıklamasına ve "Suriye'nin egemenlik ve bağımsızlığına açık, net bir ihlalde bulunan Türk askeri uçağa verilen cevabın egemen bir savunma davranışından ibaret olduğu, Suriye toprakları, suları ve göklerinin kutsal olduğu" ifadesine geniş yer verildi.

  Gazeteler, Makdisi'nin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Pazar günü televizyon açıklamasında sunduğu bilgilerin kesinlikle gerçeklik payı bulunmadığını ve dakiklikten uzak olduğunu, Türk bakanın askeri uçağın uluslararası sularda vurulduğunu ve düştüğünü iddia etmesiyle olanların gerçeğinden tamamen uzak ve farklı bir hikâye sunduğunu vurguladığının altını çizerken tamamen güdümlü bir yayın yaptıkları gözden kaçmadı.

  Haberlerde, Makdisi'nin, "Maalesef özellikle Türkiye dışişleri bakanı olmak üzere genel olarak Türkiye hükümeti krizin başlamasından bu yana 15 aydan beri her zaman olumsuz davrandılar. Her daim Suriye'de krizi tırmandırmaya ve provokasyonda bulunmaya çaba harcadılar. Suriye'nin kesinlikle Türkiye'ye yönelik kötü niyeti olmamıştır. Türkiye'ye hiçbir şekilde hizmet etmeyen politikalarında Türk halkını kendi arkasına almaya çalışan Türkiye hükümetinin tutumlarına rağmen Suriye ve Türkiye halkları arasında hala dostluk ve sevgi ilişkileri bulunmaktadır. Türkiye hükümeti ulusal duygular gibi hassas bir telden Türk halkını aldatmaya çalışmaktadır" sözlerine yer verdi.

  Gazetelerde diğer büyük haber ise El İhbariye televizyonuna yapılan ve üçü gazeteci, dördü güvenlik görevlisi yedi kişinin öldüğü saldırı oldu.

  CENEVRE'DE SURİYE'NİN KADERİ BELİRLENECEK

  Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın Cenevre'de yapılmasını talep ettiği toplantıda, Suriye için geçiş sürecini yönetecek ve muhalifleri de kapsayacak bir ulusal birlik hükümeti kurulması tartışılacak.


  Görüş Bildir