Petrol
88.62
4.09%
Euro
18.1899
0.30%
Dolar
18.5447
0.23%
Altın
1.01
2.28%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
367.392
2.08%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Türkiye, Avrupa'dan gelecek çöl tozunun etkisine giriyor

  İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Çöl tozları özellikle Türkiye'nin güney kesimlerinde etkili olacak. Hafta başından itibaren kuzeyden başlayarak etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor" dedi.
  • AA
  • 24.02.2021 - 11:39
  • Güncelleme : 24.02.2021 - 12:07
  Türkiye, Avrupa'dan gelecek çöl tozunun etkisine giriyor

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, çöl tozlarının her yıl farklı güzergahlar kullanıp kıtalar ve okyanusları aşarak farklı ülkelere gittiğini söyledi.

  Yaşanan durumun doğanın normal bir olayı olduğunu aktaran Toros, "Şu anda ise Kuzey Afrika üzerinde oluşan alçak basınç sistemiyle havalanan çöl tozları, kumlar Avrupa üzerindeki yüksek basınç alanıyla Avrupa'ya taşınıyor. Avrupa şu anda çöl tozunun etkisi altında." değerlendirmesini yaptı.

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

  Toros, Türkiye'nin de yüksek basınç alanı etkisinde bulunduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

  "Avrupa'da hafta boyunca etkili olacak çöl tozlarının perşembe gününde ülkemize kadar yoğunluğunu azaltarak gelmesi bekleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre, çöl tozları yoğunluğu hafif de olsa hafta sonu ülkemiz genelinde etkisini gösterecek. Avrupa’da etkili olan çöl tozları özellikle kuzeyli hakim rüzgarların etkisiyle Türkiye'nin güney kesimlerine doğru inerek etkili olacak. Hafta başından itibaren de kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor. Çöl tozunun taşınımı, sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum sıkıntısı olanları etkileyebilir. Yoğun toza maruz kalmak da bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sağlık sorunları olan vatandaşların dikkat etmesinde fayda bulunuyor."

  Prof. Dr. Hüseyin Toros: Türkiye, Avrupa'dan gelecek çöl tozu etkisine giriyor İZLE

  "PUS VEYA SİS OLUŞABİLİYOR"

  Türkiye'de güneşli havanın hakim olduğunun da altını çizen Toros, bu nedenle geceleri havanın ayaz, günlük sıcaklık farklılıklarının fazla olabildiğini anlattı.

  Toros, yüksek basınç etkisinin havada daha çok inici durum sergilediğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Normal şartlarda sıcaklık yükseklik ile azalır. Bu günlerde bilhassa güneş battıktan sonra yeryüzünün hızlı soğuması sebebiyle sıcaklık terselmesi meydana gelebiliyor. Yerin hızlı soğuması ile yere yakın tabakada havada asılı küçük su damlacıkları yani pus veya sis oluşabiliyor. Pus sebebiyle görüş mesafesinin düşmesi hava kirliliği olarak algılanmaması gerekiyor."

  Türkiye, Avrupa dan gelecek çöl tozunun etkisine giriyor #1

  Türkiye, Avrupa dan gelecek çöl tozunun etkisine giriyor #2

  Türkiye, Avrupa dan gelecek çöl tozunun etkisine giriyor #3

  Türkiye, Avrupa dan gelecek çöl tozunun etkisine giriyor #4


  Görüş Bildir