Türkiye de Suriyeli diplomatları sınır dışı etti

Türkiye de Suriyeli diplomatları sınır dışı etti

Bugüne kadar adeta pamuk ipliğine bağlı olan Türkiye Suriye ilişkisi de resmen koptu. Türkiye, Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi. İstanbul'daki konsolosluk ise açık kalacak ve siyasi bir görev dışındaki bürokratik işlemler yapacak.

7 ÜLKE DÜN SINIR DIŞI KARARI ALMIŞTI

Avustralya, Fransa, Almanya ve İngiltere'nin yanı sıra İtalya, İspanya ve Kanada da, Hula kasabasındaki katliam nedeniyle Şam üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla Suriyeli büyükelçi ve diplomatları sınırdışı etme kararı almıştı.

BM OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANMAYI PLANLIYOR

BM İnsan Hakları Konseyi, Suriye'nin Hula ilçesinde geçen hafta yapılan katliamın ardından olağanüstü toplantı düzenlemeyi planlıyor. BM İnsan Hakları Konseyi'nin merkezinin bulunduğu Cenevre'deki yetkililer, AP'ye yaptıkları açıklamada, 47 üyeli Konsey'in özellikle Türkiye, Katar ve ABD'nin çağrısıyla Cuma günü toplanmayı planladığını belirtti. Yetkililer, Konsey'de, katliamın kınanması, Suriye hükümetinden insani görevliler ve bağımsız müfettişlerin çalışmalarına izin verilmesi çağrılarında bulunulan kararın görüşülmesinin beklendiğini söyledi.

İşte Dışişleri Bakanlığı'nın o açıklaması

Suriye güvenlik güçlerinin Humus'un El-Hule ilçesinde gerçekleştirdiği, 50'si çocuk olmak üzere en az 110 masum sivilin hayatlarına malolan toplu katliam, uluslararası camiada büyük bir infiale yol açmıştır. İnsanlığa karşı suç niteliğindeki bu eyleme karşı sessiz ve tepkisiz kalınması söz konusu dahi olamaz. Sivil halka karşı toplu bir katliama girişenlerin işledikleri bu vahim insanlık suçu cezasız kalamaz.

ALÇAKÇA KATLİAM

Bu alçakça katliama karşı tek sesle, birlik içinde gerekli tepkileri vermek uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur. Bu anlayış doğrultusunda, ülkemiz tarafından da Suriye Yönetimi'ne karşı yeni tedbirler alınması gerekli görülmüştür. Evsahibi ülke olarak, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi'nin 9. Maddesi uyarınca, Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkemizden ayrılması talep edilmiştir. Bakanlığımıza çağrılan Büyükelçilik Geçici Maslahatgüzarı'na bugün (30 Mayıs) bir Nota ile gerekli bildirim yapılmıştır.

SİVİL SALDIRILARA BİR SON VERİLSİN

Suriye Yönetimi'nden beklenen, uluslararası camianın çağrıları doğrultusunda, bir an önce sivil halka yönelik şiddet eylemlerine son vermesi ve halkın meşru talepleri doğrultusunda, ülkede demokratik bir geçiş sürecinin önünü açmasıdır. Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır. Bu komşu, tarihdaş ve kardeş Suriye halkına karşı manevi ve vicdanı sorumluluğumuzdur.