Euro
13.9791
-0.21%
Dolar
12.3555
-0.11%
Altın
712.86
-0.03%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
726.086
3.38%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Türkiye IŞİD'e karşı savaşta nasıl yer alacak

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonda Türkiye'nin nasıl yer alabileceğine açıklık getirdi.
  • 26.09.2014 - 09:05
  Türkiye IŞİD'e karşı savaşta nasıl yer alacak

  Türkiye IŞİD e karşı savaşta nasıl yer alacak #1

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin A Haber canlı yayınında gündemin sıcak başlıklarını değerlendirdi. IŞİD'e karşı oluşturulmak istenen koalisyonda Türkiye'nin nasıl yer alabileceği konusuna açıklık getiren Şahin, ‘Bu konuda Türkiye ve Türk halkının menfaatleri önemli’ diyerek ,çözüm süreci ve yaklaşan HSYK seçimlerini de değerlendirdi.

  "TÜRK HALKININ MENFAATLERİ ÖNEMLİ"

  "Bizim için halkımızın menfaatleri ile sıradadır. Müttefiklerimizin ne düşündüğü bizim için halkımızın menfaatlerinden sonra gelir." diyen Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin vereceği destekle ilgili net konuştu:

  "İSTİHBARAT DESTEĞİ VEREBİLİRİZ''

  Askeri boyut deyince ne olabilir istihbarat olabilir. Havaalanlarımızdan uçak kaldırıp bombalamamız düşünülebilir mi? Doğrusu biz bu noktada değiliz. Bizim ısrarla söylediğimiz husus şudur; Suriye’de bu olayların müsebbibi iş başında bulunan Şam yönetimi yani Esed yönetimidir. Esed yönetimine dönük, kendi halkını bombalayan,  binlerce yüz binlerce Suriyelinin ölümüne sebep olan bir yönetim hala iş başında durmaya devam ediyor. Bu tür terör örgütleri de, Şam yönetiminin zalimane icraatları sebebiyle ortaya çıkmıştır.

  ''ÇÖZÜM SÜRECİ SON DERECE ÖNEMLİ''

  PKK içinde sürecin bitmesini isteyenler var. Siyasi uzantılarında da böyle düşünenler var. Bu açıklamaları ciddiye almamak gerekiyor. Biz hükümet olarak çözüm sürecinin Türkiye için, halkımız için son derece önemli bir süreç olduğunu düşünüyoruz. 12 Ekim’deki seçimde hakim, savcılar hür irade ile oy kullanacaklar. Belirli bir yapıya mensup olan kişilerin oluşturmayı hedeflediği bir HSYK varsa, bunu tespit etmişlerse, hakim ve savcıların bu konuda çok duyarlı olmaları, adalet kurumuna ve yargıya ciddi gölge düşürecek, ve Türkiye için risk oluşturacak bu tür girişimleri sandıkta oyları ile püskürtmeliler."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir