Petrol
113.85
0.02%
Euro
17.4864
-0.38%
Dolar
16.6232
-0.35%
Altın
971.75
-0.45%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
342.009
-1.80%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Türkiye referandum için sandık başında

  Anayasa değişikliği için oy verme işlemi Türkiye genelinde tamamlandı.
  • AA
  • 16.04.2017 - 07:32
  Türkiye referandum için sandık başında

  Halk oylamasında yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullandı.

  Bu rakamın 1 milyon 269 bin 282'sini oy verme gününe kadar 18 yaşını dolduran yeni seçmenler oluşturdu. Halk oylaması için cezaevlerine de 461 sandık kuruldu.

  Türkiye referandum için sandık başında #1

  DOĞU'DAKİ 32 İLDE OY VERME SÜRESİ SONA ERDİ

  Oy verme işlemi Türkiye'nin doğusunda bulunan 32 ilde tamamlandı ve oy sayımına başlandı.

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), doğudaki illerde oy verme işleminin başlangıç ve bitiş saatlerinin 07.00-16.00 olarak uygulanmasını kararlaştırmıştı.

  Buna göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi 16.00'da tamamlandı.

  DİĞER İLLERDE 17.00'DA TAMAMLANDI

  Oy verme süresi sona erdiği halde sandık başında oylarını kullanmak üzere bekleyen seçmenler varsa sandık kurulu başkanı bu kişilerin, saydıktan sonra sırayla oy kullanmalarına izin verildi.

  Diğer illerde ve gümrük kapılarında ise oy verme işlemi saat 17.00'de tamamlandı.

  Türkiye referandum için sandık başında VİDEO

  SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI OLMAYANLAR

  Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy verebiliyor. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy kullanabildi.

  Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy verebilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdı veya T.C. kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibrazı şart vardı.

  TERCİH MÜHRÜ YERİNE EVET MÜHRÜ KULLANANLAR

  Halk oylamasında, "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı sarı renkteki zarflar ve beyaz renk üstünde "Evet", kahverengi renk üstünde "Hayır" ibareleri bulunan 2 ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile "Tercih" mührü kullanıldı.

  Öte yandan YSK Başkanı Güven: "Yüksek Kurul, vatandaşın iradesinin sandığa doğru tecelli edebilmesi açısından, 298 sayılı yasa da buna izin verdiğinden 'TERCİH' mührü yerine 'EVET' mührünün basıldığı oy pusulalarının da geçerli olmasına karar vermiştir.

  Bazı sandık kurullarımızın da oy pusulalarının arka yüzlerini mühürlemeleri gerekirken ön yüzlerine mühür bastıkları anlaşılmıştır. Yüksek Kurul, bu oy pusulalarının da geçerli olmasını kararlaştırmıştır."

  Türkiye referandum için sandık başında #2

  OY VERME İŞLEMİ DOĞUDA 16:00'DA TAMAMLANDI

  Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te 07.00-16.00 saatlerinde oy kullandı.. Diğer illerde oy kullanma saatleri 08.00-17.00 oldu.

  Türkiye referandum için sandık başında #3

  10 SİYASİ PARTİ

  Anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasına ilişkin işlemlerde bulunabilecek ve ayrıca Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 23. maddesi gereğince sandık kurullarına üye verebilecek siyasi partiler de belirlendi.

  Buna göre, AK Parti, CHP, HDP ve MHP'nin yanı sıra ANAVATAN, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Hür Dava Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi halk oylamasına ilişkin işlemlerde bulunabiliyor ve sandık kurullarına üye verebiliyor.

  Türkiye referandum için sandık başında #4

  YURT DIŞI OYLARI

  Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması kapsamında yurt dışındaki seçmenler için 57 ülkedeki 120 temsilcilikte sandık kurulmuş, 27 Mart'ta başlayan oy verme işlemi, 9 Nisan'da sona ermişti.

  Halk oylaması için yurt dışında 1 milyon 326 bin 70 seçmen oy kullandı.

  OY SAYIMI BAŞLADI

  Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi. Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanan oylar, bu akşam, tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlandı.

  Türkiye referandum için sandık başında #5

  GÜMRÜKLERDE OY VERME SÜRÜYOR

  Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların gümrük kapılarında 27 Mart'ta başlayan oy verme işlemi ise bu akşam saat 17.00'ye kadar sürdü.

  Oy verme işleminin gerçekleştiği gümrük kapıları şöyle:

  Sarp, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu gümrük kapıları, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Çardak, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapıları ile Kuşadası, Ayvalık, Derince, Mersin, Taşucu, Marmaris, Samsun liman gümrük kapıları.

  SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

  Bugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamadı, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaklandı, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kaldı, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebildi.

  Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

  Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir