Euro
10.424
1.11%
Dolar
8.8852
1.41%
Altın
499.36
1.72%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.000
-2.51%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Türkiye Suriye gerginliğiyle ilgili Washington yorumu

  "Türkiye savaşı kazanır, ama çok maliyetli olur.."
  • 05.10.2012 - 10:24
  Türkiye Suriye gerginliğiyle ilgili Washington yorumu

  Türkiye Suriye gerginliğiyle ilgili Washington yorumu #1

   Washington'daki Hudson Enstitüsü uzmanı Richard Weitz, Türkiye'nin bölünmüş Suriye ordusunu mağlup edebilecek güçte olduğunu ancak sonrasında bunun çok daha maliyetli olacağını ifade etti.

  SAVAŞ TÜRKİYE'YE ÇOK MALİYETLİ OLUR

  Enstitünün Siyasi-Askeri Analizler Merkezi Direktörü Richard Weitz, son Akçakale saldırısı ve Türk ordusunun buna verdiği karşılığın ardından yaşanabilecek ihtimalleri yorumladı. Weitz, "Türkiye (krize) askeri olarak müdahale etse, bölünmüş Suriye ordusunu yenilgiye uğratabilir, ülkenin çok büyük bir bölümünü işgal edebilir ve çatışmalara son verebilir. Ölümler durur. Ancak bu Türkiye'ye çok maliyetli olur" şeklinde konuştu.

  ARKASINDA DOST BİR HÜKÜMET OLMALI

  Weitz, Türkiye'nin, böyle bir müdahalenin ardından ortaya çıkacak kaosta, asayiş ve istikrarı tesis etmek için Suriye 'ye birlik konuşlandırmak zorunda kalacağını söyleyen Weitz, Türk ordusunun böyle bir durumda çeşitli direniş eylemleriyle de karşılaşabileceğini söyledi. Weitz, "Tabi arkasında dost bir hükümet ve dost bir silahlı kuvvetler bıraktığına emin olmadıkça ülkeden ayrılması da zor olacaktır" ifadelerini kullandı.

  ÇATIŞMANIN ASIL YÜKÜNÜ TÜRKLER ÇEKER

  Son gelişmeler ışığında NATO 'nun muhtemel bir müdahalesini de değerlendiren Weitz, "Suriye, Türkiye'ye kimsayal bir saldırı düzenler veya tanklarını sınırın diğer tarafına gönderirse, NATO o zaman buna karşılık verir. Ancak sınırda yaşanan bu tür olaylar ve Türkiye'nin karşılık vermesiyle, tüm ittifakı harekete geçirmek zor. Fakat kesinlikle bazı Avrupa ülkeleri ve Birleşik Devletler, bir destek sağlar, ancak sonuçta yine çatışmaların asıl yükünü çekecek olan Türk askeridir" yorumunda bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir