Türkiye Suriye muhalefetine destek istedi

Türkiye Suriye muhalefetine destek istedi

Türkiye, Suriye muhalefetinin farklı unsurlarının, bir süredir Doha'da devam eden toplantılar sonucunda "Suriye Ulusal Koalisyonu" adı altında yeni bir yapılanmaya gitmesini memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Suriye muhalefeti ilk kez bu kadar kapsamlı bir çatı altında bir araya gelmektedir." denildi.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Etnik ve dini kimliklerinden, siyasi görüşlerinden bağımsız olarak Suriye'nin ve Suriye halkının bekası için dayanışma ruhu içinde hareket eden muhalefet temsilcilerini bu onurlu davranışlarından dolayı kutluyoruz. Atılan bu anlamlı adımın, Suriye'deki demokratik geçiş sürecinin halkın meşru beklentileri doğrultusunda sonuçlandırılmasına yönelik çabalara ivme kazandıracağına olan inancımız tamdır."

Uluslararası topluma da çağrı yapılan açıklamada, Suriye halkının meşru temsilcileri olarak muhalefete vaat edilen dayanışma, destek ve yardım taahhütlerinin yerine getirilmesini istedi.

Açıklamada, "Her gün rejim güçlerine yüzlerce kurban veren Suriye halkı, uluslararası camianın artık daha fazla zaman kaybetmeden harekete geçmesini beklemektedir. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Suriye halkının yanında olmaya devam edecek; tüm bireylerin eşitlik temelinde bir araya geldiği demokratik, insan haklarına saygılı ve hukukun üstünlüğüne dayalı yeni bir Suriye inşasına yönelik katkılarını sürdürecektir." denildi.