Dolar
8.0931
0.1199%
Euro
9.5745
0.2334%
Altın
1907.94
0.3043%
Borsa
1144.45
0%
G. Altın
496.505
0.4172%
Bitcoin
106124.11
0.1221%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C
  Türkiye ve Rusya Suriye'de ateşkes için anlaştı

  Türkiye ve Rusya Suriye'de ateşkes için anlaştı

  Türkiye ile Rusya, Suriye'de savaşan taraflara ülke genelinde ateşkes başlatmaları amacıyla önerecekleri bir plan üzerinde mutabakata vardı.
  • 28.12.2016 - 10:34

  Türkiye ve Rusya Suriye de ateşkes için anlaştı #1

  Türkiye ile Rusya, Halep kent merkezinin doğusunda ilan edilen ateşkes ve yerel nüfusun tahliyesinden sonra, ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri bir plan üzerinde mutabık kaldı.

  TÜM BÖLGELERDE UYGULANACAK

  Planın, Beşşar Esed rejimi ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların (İran destekli Şii gruplar) muhaliflerle çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması hedefleniyor.

  BU GECE YARISI YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

  Ankara ve Moskova, mutabakat çerçevesinde, ateşkesin çatışan taraflar arasında bu gece yarısı yürürlüğe girmesi için çaba gösterecek.

  TERÖR ÖRGÜTLERİ KAPSAM DIŞINDA

  Ancak terör örgütleri, ateşkesin kapsamı dışında tutulacak.

  Türkiye ve Rusya Suriye de ateşkes için anlaştı #2

  BAŞARILI OLURSA ASTANA SÜRECİ BAŞLAYACAK

  Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde, Astana'da siyasi müzakerelere başlayacak.

  İki ülke sürecin garantörlüğünü yaparak, müzakere sürecine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 nolu kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçlıyor.

  LAVROL: TERÖR KARŞITI CEPHE İÇİN HERKESLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın Türkiye ve İran ile Suriye konusunda yaptığı işbirliğine değindi.

  Lavrov şunları söyledi:

  “Halep’in kurtulması hiç şüphesiz ki Suriye’yi teröristlerden temizleme yolunda önemli bir aşama. Bu olay sadece askeri değil siyasi önem de taşıyor. Ülkenin en büyük şehri ve ekonomik başkentinden bahsediyoruz.

  Türkiye ve İran ile işbirliği içerisinde silahlı muhaliflerin Doğu Halep’ten organize şekilde çıkmalarını sağladık ve bu birçok sivilin hayatını kurtardık. Maalesef, ABD ile önceki anlaşmalarımız Amerikalı partnerlerimiz yüzünden bozulmuştu. Washington en önemli şeyi, muhalifleri IŞİD ve El Nusra’dan ayırmayı başaramadı ve istemedi.

  Ankara, Tahran ve bölgenin diğer ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğiz. Dünyada Suriye krizini Cenevre anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına dayanarak siyasi ve diplomatik yollarla çözmenin başka bir alternatifi olmadığı algısı güçlendi.

  Suriye’de terör kaynağının ortadan kaldırılmasının tüm dünyanın ortak görevi olması gerektiğinden yola çıkıyoruz. Devlet Başkanı Vladimir Putin birçok kez geniş kapsamlı terör karşıtı cephenin kurulması gerektiğini dile getirdi. Bu alanda hem Suriye’nin hem de kendi ülkelerinin kaderine ilgisiz olmayan herkesle işbirliği yapmaya hazırız. Başta Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümü, Avrupa’daki kanlı trajediler ve uçağımızın Sina’da vurulması olmak üzere son zamanlarda yaşanan olaylar terör tehdidinin küresel hal aldığını gösteriyor. “

   

  Görüş Bildir