Dolar
7.2113
-1.7226%
Euro
8.4713
-1.676%
Altın
1922.54
-5.18%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
444.153
-7.1681%
Bitcoin
83062.78
-4.6348%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Türkiye yeniden AB fotoğrafında

  Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanlığı'ndaki AB Bakanları Gayrıresmi Toplantısı'na katılmayan Türkiye yeniden AB fotoğrafında..
  • 22.01.2013 - 09:25
  Türkiye yeniden AB fotoğrafında

  Türkiye yeniden AB fotoğrafında #1

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İrlanda’nın AB Dönem Başkanlığı’nda düzenlenen AB Bakanları Gayriresmi Toplantısı’na katıldı. Bakan Bağış, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dönem Başkanlığı’ndaki toplantılara katılmama kararının ardından altı aylık başkanlığın 1 Ocak 2013 itibarıyla İrlanda’ya geçmesiyle ilk kez bir toplantıya katılmış oldu.

  AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

  Bağış ve AB’li bakanlar Dublin Kalesi’nde basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından aile fotoğrafı çektirdi. Bağış’ın bir görüşme yaptığı Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, zirvenin ardından kameraların karşısına geçerek, "Bugün yaptığımız görüşmeler, üye devletlerin Türkiye ile yeni başlıklar açılması yoluyla katılım müzakerelerini rayına sokmak istediğini gösterdi" dedi.

  TÜRKİYE İLE MÜZAKEREYE OLUMLU SİNYAL

  Ayrıca toplantıdan; tıpkı Avrupa Parlamentosu’ndan olduğu gibi, Türkiye ile müzakerelerde yeni başlık açılması yönünde olumlu sinyal geldi. 

  "BU UZUN BİR YOL"

  AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin de pek çok nedenle çok hayati olduğunu vurgulayan İrlanda'nın AB Bakanı Lucinda Creighton, "Bu elbette uzun bir yol, ama Türkiye'nin reform sürecine devam etmesi ve Avrupa değerleri gündemine sahip olması bizim çıkarımıza. Bu kararlılığı Türkiye tarafından da AB'ye üye ülkelerin bakanlarıyla yaptığımız görüşmelerde de duyduk" diye konuştu.

  "İLERLEME KAYDETMEYİ UMUYORUZ"

  Türkiye ile ilişkilerde bazı sorunlar ve engellerin var olduğunu belirten Creighton, "İrlanda dönem başkanlığında Türkiye ile ilerleme kaydetmeyi umuyoruz" değerlendirmesinde bulundu. "Reform süreci güçlü bir temel" AB Komiseri Füle ise Creighton'ın görüşlerini paylaştığını belirterek, son beş AB dönem başkanlığında Türkiye ile yeni müzakere başlığının açılamadığını anımsattı. Füle, "Bugün yaptığımız görüşmeler, üye devletlerin Türkiye ile yeni başlıklar açılması yoluyla katılım müzakerelerinin tekrar rayına sokulmasını istediğini gösterdi" ifadelerini kullandı.

  Türkiye'deki reform sürecinin, yeni başlıklar açılması açısından güçlü bir temel oluşturduğunu ve katılım müzakerelerinin motoru olduğunu belirten Füle, 23. fasıl gibi temel haklara ilişkin başlıkların açılmasının sadece Türkiye'nin çıkarına olmadığını, AB için de önemli olduğunu söyledi.

  Görüş Bildir