Euro
15.2534
-0.12%
Dolar
13.4321
-0.29%
Altın
794
0.05%
Borsa
2.01
0.15%
Bitcoin
485.085
-0.72%
-3ºC
İstanbul
Çok bulutlu -3 C

  Türkiye'deki Ermenilerden açlık grevine destek

  Agos gazetesi önünde açlık grevlerine destek eylemi..
  • 09.11.2012 - 12:00
  Türkiye'deki Ermenilerden açlık grevine destek

  Türkiye deki Ermenilerden açlık grevine destek #1

  Türkiye'de yaşayan Ermenilerden oluşan bir grup Agos gazetesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile cezaevlerinde süren açlık grevine destek verdi.

  Şişli'de Agos gazetesi önünde bir araya gelen Ermeni yurttaşlar adına ilk olarak Sasus Estukyan, Ermenice açıklama yaptı. Estukyan'ın ardından Flor Benli Türkçe olarak "En temel insan haklarından biri olan ana dilinde kendi savunma hakkını elde edebilmek için tek mücadele imkanı olan kendi bedenleri ile direnenlerle dayanışma içerisinde olduğumuzu açıklıyoruz" dedi.

  "BİR KİŞİNİN DAHİ ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ"

  Benli, polisin açlık grevini destekleyen eylemcilere yönelik şiddetini eleştirerek, "Tüm bunlara karşı biz barıştan ve kardeşlikten yana olan insanlar, olanca sesimizle haykırmaya devam ediyoruz; Biz artık bir kişinin dahi ölmesini istemiyoruz. Ülkedeki 'bir bebekten bir katil yaratan karanlığın' daha fazla can almasını istemiyoruz" dedi.

  Açıklama sırasında sık sık "Yeğpayrutyun azadutyun havasarufyun (Kardeşlik, özgürlük, eşitlik)", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Ölüm değil çözüm istiyoruz" sloganları atıldı.

  Grup daha sonra Okmeydanı'ndaki açlık grevi çadırına destek ziyaretinde bulundu.


  Görüş Bildir