Petrol
92.67
-0.02%
Euro
18.2408
-0.02%
Dolar
17.931
0.10%
Altın
1.023
0.18%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.237
-0.75%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Türkiye'den Akdeniz'e hamle

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yarın Akdeniz'e arama için gidileceğini açıkladı.
  • 23.10.2011 - 11:38
  Türkiye'den Akdeniz'e hamle

  Türkiye den Akdeniz e hamle #1

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni bir sismik araştırma gemisinin kiralandığını, yarın arama yapmak için Akdeniz'e açılacağını söyledi.

  Akdeniz'e sismik arama aracı ile gönderilen Piri Reis bozulduğu için aramalara devam edemeden dönmüştü.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yıldız, partisinin İl Gençlik Kolları Kongresi’ne katılmak için geldiği Kayseri’de, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Milletvekilleri Yaşar Karayel, Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer ve bir grup partili ile Kartal Şehitliğini ziyaret etti.

  Bakan Yıldız, şehitlik ziyaretinin ardından gazetecilerin, Akdeniz’deki sismik aramalarda yaşanan süreçle ilgili sorusunu yanıtladı. Yarın Akdeniz’de yeniden sismik arama yapılacağını belirten Yıldız, şunları kaydetti:

  SON DERECE SERİ BİR ÇALIŞMA OLACAK

  "Yarın sabah itibariyle Akdeniz’de, Antalya’dan 3 boyutlu sismik arama gemisi açılacak ve 1100 kilometrekarelik alanda 3 boyutlu sismik arama yapacak. Gemi yaklaşık 40 gün kalacak. Yalnızca Piri Reis’in olduğunu söyleyenler tabi ki yanılıyor. Piri Reis şu ana kadar yaklaşık 2100 kilometrekarelik, 2 boyutlu sismik yaptı. Devamında 4 bin kilometrekareye ulaşacak şekilde aramalara devam edecek. Yalnızca bununla kalınmadı tabi. Biz aynı zamanda 40 gün boyunca yine başka bir uluslararası firmayla beraber Akdeniz’de sismik yaptık. Bunu kamuoyuyla pek fazla paylaşmadık. Çünkü hemen o firmayla irtibata geçmeye çalışanlar oluyordu ve o da 2 boyutlu sismik aramalarını, bütün çalışmalarını tamamladı. Dolayısıyla Akdeniz’de bu süre içerisinde yarını da dahil edersek, 3 tane gemi, sismik aramalarına başlamış, bir kısmını da tamamlamış oluyor. Bizim için son derece seri ve hızlı bir çalışma olacak. Kamuoyuyla yarın hem fotoğraflarını hem de büyüklüklerini paylaşacağız. Bir nevi, Akdeniz’de sismik aramalarla petrol sondajında bir dönemin başlangıcını oluşturmuş oluyoruz. Bildiğiniz gibi, kendi sahamızın dışında, KKTC ile sayın Başbakanımızın yapmış olduğu anlaşma gereğince kıta sahası sınırlandırma anlaşmasıyla beraber Ada’nın kuzeyinde ve güneyinde, hatta batısında da bu çalışmalar devam edecek."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir