Euro
10.0482
0.76%
Dolar
8.5194
1.1%
Altın
481.59
-0.92%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
404.550
0.42%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Türkiye'den ateşkes açıklaması

  Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkese bağlaı kalmaları gerektiğini bildirdi.
  • 21.11.2012 - 23:53
  Türkiye'den ateşkes açıklaması

  Türkiye den ateşkes açıklaması #1

  Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 14 Kasım günü Gazze Şeridi'ne yönelik olarak başlattığı saldırının, Gazze'de çok sayıda masum Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olduğu ve bölgeyi yeni bir kaosa sürüklediği belirtildi.

  Bu tehlikeli durum ve İsrail'in sınır tanımayan saldırıları karşısında, Türkiye'nin uluslararası toplum ve taraflar nezdinde tansiyonun düşürülmesi doğrultusunda girişimlerde bulunduğu anımsatılan açıklamada, Mısır'ı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Mısır ve Katarlı muadilleriyle yakın bir işbirliği içinde ateşkesin sağlanması doğrultusunda yoğun çaba gösterdikleri kaydedildi.

  Başbakan Erdoğan'ın Kahire ziyaretini müteakiben, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, Kahire'de kalarak, ateşkesin sağlanması için yürütülen görüşme sürecine aktif katkı yaptığı bildirilen açıklamada ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da mazlum Filistin halkıyla Türkiye'nin dayanışmasını göstermek amacıyla bazı Arap Birliği dışişleri bakanlarıyla Gazze Şeridi'ni ziyaret ettiği hatırlatıldı.

  MURSİ'YE KUTLAMA

  Açıklamada, ''İsrail'in insanlık vicdanını sarsan Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması ve tırmanan gerginliğin giderilmesi için sarf edilen yoğun çabalar sonucunda bu akşam sağlanan ateşkes mutabakatını memnuniyetle karşılıyoruz. Mısır'ı ve Cumhurbaşkanı Mursi'yi, bu ateşkesin sağlanmasındaki öncü rolden dolayı samimiyetle kutluyoruz'' denildi.

  "BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİ" VURGUSU

  Bu başarının, demokratik Mısır yönetiminin, bölgesel barış ve istikrar için bundan sonra da büyük katkılar yapacağını göstermekte olduğu, Türkiye'nin Mısır'ın bu doğrultudaki çabalarına gereken her türlü desteği vermeye devam edeceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Tarafların şiddetin durdurulması doğrultusunda beyan ettikleri iradeye bağlı kalmalarını, itidal ve sağduyuyla hareket etmelerini, ateşkesi bozabilecek eylemlerden kaçınmalarını beklemekteyiz.

  Türkiye, söz konusu ateşkesin kalıcı bir barışın tesisi amacıyla gerekli çalışmalara en kısa zamanda başlanması için bir fırsat penceresi oluşturmasını temenni etmektedir.

  Bu son olaylar, barışın ikamesinin olmadığını, gerçek bir barış tesis edilinceye ve İsrail'in Filistin topraklarındaki işgali sona erip, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kuruluncaya kadar, bu tür tırmanmaların tekrarlanmasının kaçınılmaz olacağını bir kez daha ispatlamıştır. Yapılması gereken: sürekli çeşitli bahaneler öne sürülerek ertelenen barış sürecinin derhal başlatılmasıdır. Türkiye, bu yöndeki çabalara destek vermeye devam edeceğini teyit etmektedir.''

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir