Euro
15.2531
0.06%
Dolar
13.4315
0.05%
Altın
793.9400
-0.23%
Borsa
2,045.69
0.18%
Bitcoin
568.974
-0.08%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Türkiye'den BM'ye Suriye mektubu

  Apakan: Saldırı, ulusal güvenliğimize karşı düşmanva bir harekettir.
  • 25.06.2012 - 23:19
  Türkiye'den BM'ye Suriye mektubu

  Türkiye den BM ye Suriye mektubu #1

  Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Li Baodong'a, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesine ilişkin mektup sundu.

  BÖLGEDEKİ BARIŞ VE GÜVENLİĞE CİDDİ BİR TEHDİT

  Büyükelçi Apakan, mektupta, ''22 Haziran günü, silahsız ve yalnız başına uçan RF-4 tipindeki askeri uçağın, Suriye tarafından, bu ülke kıyısının 13 deniz mili ötesinde uluslararası hava sahasında düşürülmesinin, Suriye'deki kriz kapsamında bölgedeki barış ve güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturduğuna'' işaret ederek, bu ciddi olayı BM'nin dikkatine sunmak istediğini belirtti.

  UÇAĞIN KİMLİĞİ AÇIKTI

  Vurulan askeri uçağın tam koordinatlarının belirtildiği mektupta Apakan, askeri uçağın Suriye'ye karşı herhangi bir düşmanca tavır ya da manevra sergilemediğini ve kimliğini açık tutarak uçtuğunu vurguladı.

  Önceden herhangi bir uyarı yapılmaksızın vurulan uçağın ölümcül darbeyi almasının ardından yönünün Suriye'nin kıyısına doğru değiştiğini belirten Apakan, uçağın Lazkiye kıyısından 8 deniz mili ötede denize düştüğünü bildirdi.

  RADAR KAYITLARI, GERÇEĞİ DOĞRULAYACAKTIR

  Ertuğrul Apakan, mektupta, ''Hem Türk hem Suriye radar ve telsiz kayıtları, uçağımızın uluslararası hava sahasında vurulduğuna tanıklık etmektedir. Üçüncü tarafların radar kayıtları da bu gerçeği doğrulayacaktır. Ayrıca Suriyeli yetkililer arasındaki telsiz konuşmaları da açıkça Suriyeli birimlerin, o anki şartların ve uçağın Türkiye'ye ait olduğu gerçeğinin tamamen farkında olduklarını göstermektedir'' ifadesini kullandı.

  CASA UÇAĞINA DA TACİZ ATEŞİ

  Arama kurtarma operasyonunun derhal başlatıldığını ve halen sürdüğünü dile getiren Apakan, mektupta, 22 Haziran günü Suriyeli yetkililerle yapılan eşgüdüme rağmen arama kurtarma operasyonuna katılan Türk CASA uçağına, Suriye kıyısından taciz ateşi açıldığına dikkati çekti.

  ULUSAL GÜVENLİĞE KARŞI YAPILAN DÜŞMANCA BİR HAREKET

  Mektupta, şunlar kaydedildi:

  ''Türkiye'nin şu anda odaklandığı ana nokta arama ve kurtarma misyonudur. Tüm gerçekler tespit edildiğinde bu harekete karşı alınacak tedbirlerin kapsamına karar verilecektir. Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını mahfuz tutmaktadır. İki Türk pilotunun kaybolmasına yol açan uluslararası hava sahasındaki bu saldırı, Suriyeli yetkililerin Türkiye'nin ulusal güvenliğine karşı yaptıkları düşmanca bir harekettir. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.''

  Büyükelçi Apakan mektubun BM Genel Kurulu ve BMGK belgesi olarak yayımlanmasını talep etti.


  Görüş Bildir