Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
701.890
0.67%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Türkiye'nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor

  Türkiye'nin çarşamba gününden itibaren kar ve karla karışık yağmurun etkisi altına girmesi beklenirken fırtına, buzlanma ve çığ uyarısı yapıldı.
  • AA
  • 25.01.2021 - 09:52
  • Güncelleme : 25.01.2021 - 10:38
  Türkiye'nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor

  Türkiye, kar ve soğuk havanın etkileri silinmeden yeni bir soğuk hava ve kar dalgasının etkisine giriyor.

  İstanbul ve birçok ilde kar yağışı, çarşamba gününden itibaren geri dönüyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan beş günlük hava durumu tahmin raporuna göre batı kesimlerde, çarşamba günü itibarıyla kar yağışının etkili olacağı bildirildi.

  Öte yandan hava sıcaklıklarının, ülkemiz genelinde artarak hafta ortasına kadar mevsim normallerinin 3 ila 7 derece üzerinde seyredeceği, çarşamba günü batı, perşembe günü iç kesimlerde hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

  5 GÜNLÜK RAPOR

  İşte Meteoroloji'nin hazırladığı 5 günlük hava tahmin raporu.

  Bugün Kıyı Ege, Marmara ve Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli fırtına bekleniyor.

  Bu kapsamda Meteoroloji, vatandaşları soba ve bacalardan kaynaklanabilecek karbonmonoksit zehirlenmesi, ağaç devrilmesi ve çatı uçmasına karşı tedbirli olunması gerektiği konusunda uyardı.

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #1

  KAR GERİ GELİYOR

  Meteoroloji'nin orta vadeli tahmin haritasına göre, yurdun batı kesimlerinin  çarşamba gününden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

  Meteoroloji'nin tahmin haritasına göre, çarşamba ve perşembe günü İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük kesiminde karla karışık yağmur ve kar yağışı öngörülüyor.

  KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

  İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

  ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

  Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması vurgulandı.

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #2

  KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

  Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Kıyı Ege'den başlayarak yarın (Pazartesi) Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve Batı Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) bekleniyor.

  Yarın akşam saatlerinde Kıyı Ege'den başlayarak zamanla diğer bölgelerde de fırtınanın etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı da uyarı yapıldı.

  KUVVETLİ YAĞIŞ

  Sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Kıyı Ege, Çanakkale'nin güney kesimleri, Balıkesir'in batı kesimleri ve Antalya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

  Meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin altı çizildi.

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #3

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #4

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #5

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #6

  Türkiye nin 5 günlük hava raporu: Kar geri geliyor #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir