Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
484.363
-7.59%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Türkiye'nin ağır silahları bu fabrikada üretiliyor

  Türkiye'nin ağır silah ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı fabrika kapılarını açtı.
  • 05.10.2012 - 13:55
  Türkiye'nin ağır silahları bu fabrikada üretiliyor

  Türkiye nin ağır silahları bu fabrikada üretiliyor #1

  Türkiye'nin ilk milli tankı Altay'ın ana silah sistemini üreten MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, 2 prototipi üretime hazırladı. Türkiye'nin ilk milli tankı Altay ile Panter ve Fırtına obüslerinin silah sistemlerini üreten Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, kapılarını AA'ya açtı.

  Kırıkkale'de kurulu MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ağır silah ihtiyacını karşılamak ve silah üretiminde kullanılan ham madde ihtiyacını karşılamak için faaliyet gösteriyor.

  İKİ DEV FABRİKA BİRLEŞTİ

  Havan grupları ile tank, top ve obüslerin silah sistemlerini üreten fabrika, aynı zamanda bu ürünlerin ihracatını da yaparak ekonomiye de katkı sağlıyor. Fabrika Müdürü Faruk Yenal, yaptığı açıklamada, MKE bünyesinde 1932 yılında kurulan çelik fabrikası ile 1937 yılında kurulan top fabrikasının 1993 yılında birleşerek Ağır Silah ve Çelik Fabrikası adı altında faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi.

  TÜRKİYE'NİN AĞIR SİLAHLARI BÖYLE ÜRETİLİYOR

  MİLLİ TANK ALTAY'IN ANA SİLAH SİSTEMİ BURADA ÜRETİLİYOR

  Milli projelere büyük önem verdiklerini vurgulayan Yenal, şu bilgileri verdi: ''Fabrikamızda havan grubu silahlar ile ağır silah sistemleri üretiyoruz. 155 milimetre ve 52 kalibrelik Fırtına ve Panter obüslerinin silah sistemlerini üretiyoruz. Türkiye'nin ilk milli tankı olma özelliğine sahip Altay tankının ana silah sistemi de fabrikamızda üretiliyor. 2 prototip yapımını tamamladık. Altay silah sistemi deneme atışlarının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımına sunulacak. Seri üretime geçilmesiyle birlikte Altay tanklarının silah sistemleri tamamen fabrikamızda yapılacak.''


  Görüş Bildir