Petrol
84.91
0.64%
Euro
17.6763
-0.08%
Dolar
18.4427
-0.03%
Altın
965.53
-0.04%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
356.394
-0.71%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Türkiye'nin deprem haritası

  Ahmet Mete Işıkara'dan korkutan uyarı..
  • 14.06.2012 - 09:30
  Türkiye'nin deprem haritası

  Türkiye nin deprem haritası #1

  Türk Kızılayı Genel Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, geçen yıl hazırladığı, Türkiye'de deprem olma olasılığı en yüksek yerlerin haritasını kamuoyuyla paylaştı.

  Haritada işaretlediği Van ve Fethiye'deki depremlerin gerçekleştiğini anlatan Prof. Işıkara, Marmara ile birlikte Gemlik, Çankırı, Tokat, Erzincan, Elazığ, Bingöl ve Hatay'da 6 ve 7 şiddetinin üzerinde deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu.

  "KURTULUŞ YOK"

  'Toplum Liderlerini Teşkilatlandırma Projesi Afet Zararlarını Azaltma Programı' kapsamında Zonguldak'a gelen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Vali Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti. Prof. Işıkara, ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında, proje hakkında sunum yaptı.

  Marmara depremi ile ilgili olarak, "Kurtuluş yok. Er veya geç Marmara sallanacak." ifadesini kullanan Işıkara, toplumda depremin jeolojisinden çok koruma ve korunma bilincinin oluşturulması için medyaya büyük görevler düştüğünü kaydetti.

  Türkiye nin deprem haritası #2(Büyük hali için fotoğrafın üzerini tıklayın)

  RİSKLİ YERLERİ HARİTADA İŞARETLEMİŞ

  Halk arasında 'Deprem Dede' olarak bilinen Prof. Işıkara, Şubat 2011'de hazırladığı, Türkiye'de deprem olma olasılığı en yüksek bölgelerin haritasında işaretlediği yerler arasında Van ve Fethiye'de de öngörüde bulunduğunu belirterek, şu bilgiyi verdi: "Van depreminde bu haritadan hiç bahsetmedim. Ama Fethiye depreminden sonra paylaşmak istedim. Haritada hem Türkiye'nin güneybatısını, yani Fethiye depremini işaret etmişim, hem de Van depremini. Burada gördükleriniz şu anda Türkiye'de deprem olma potansiyeli en yüksek olan yerler. Ancak bu demek değildir ki diğer yerlerde deprem olmayacak. Hayır, olacak. Ama buralarda olma olasılığı çok yüksek."


  Görüş Bildir