Euro
9.4403
-0.16%
Dolar
7.8271
-0.05%
Altın
459.27
0.53%
Borsa
1.336
0.78%
Bitcoin
149.899
-1.88%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Türkiye'nin füze atağı NATO'yu huysuzlandırdı

  NATO sözcüsü Oana Lungescu, Ankara’nın Çin yapımı bir füze savunma sistemini tercih etmesi kararını değerlendirdi.
  • 22.10.2013 - 08:03
  Türkiye'nin füze atağı NATO'yu huysuzlandırdı

  Türkiye nin füze atağı NATO yu huysuzlandırdı #1

  Türkiye’nin uzun menzilli füze savuma sistemi ihalesini bir Çin firmasına vermesini değerlendiren NATO sözcüsü Oana Lungescu, ‘sistemin NATO standartlarına uyumu konusunda endişeli olduklarını’ söyledi. Lungescu, Brüksel’de bugün başlayacak NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere bir değerlendirme yaptı. Müttefiklerin satın alacakları silahları kendi başlarına seçtiğinin altını çizen Lungescu, 'Her ülke ihtiyacı olan silah sistemini kendi seçer ve alır' dedi. Lungescu, bu konuda her ülkenin kendi kararını verme hakkı olduğunu ifade etti.

  ENDİŞE DERECEMİZ 5

  Sözcü, Çin sisteminin NATO ile uyum sağlaması konusunda ise endişe taşıdıklarını vurguladı. Gazetecilerin 'Bu endişenizi 1 ile 5 arasında derecelendirseniz kaç puan verirsiniz' sorusuna Lungescu, 'Kesinlikle 5 olur' karşılığını verdi. NATO sözcüsü Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinin Çin ile imzaların yıl sonuna kadar atılabileceği açıklamaları konusunda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Henüz son karar verilmedi’ sözlerini hatırlattı.

  TEKNİK YAPISI BİLİNMİYOR

  Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye’nin kararını değerlendiren bir başka NATO yetkilisi de temel sorunun Çin malı sistemin teknik yapısının bilinmemesi olduğunu söyledi. Bu durumun bir güvenlik sorunu meydana getirdiğine işaret eden yetkili, 'Benzer bir kararı başka bir üye ülkenin alması durumunda da aynı endişeleri taşırız. Sadece Çin’den değil müttefikler dışında bir başka ülkeden de bu tür bir alım yapılması halinde yine güven nedeniyle endişe duyulur' değerlendirmesi yaptı.

  ÇİNLİLER İÇİN ÖNEMLİ BAŞARI

  İhaleyi Çin firmasının almasının büyük oranda rakiplerine göre dörtte bir daha ucuz teklifte bulunmasına bağlayan NYT şu değerlendirmeyi yaptı: 'Çin’in bu ihaleyi alması onlar için önemli bir olay. Çünkü uzun zamandan beri global silah pazarında yer alabilmek için büyük mücadele veriyorlardı. Bu ihale onlar için önemli bir başarı.'

  ABD'NİN GÖZÜ KORKTU

  NYT, Çin fir­ma­la­rının bu­gü­ne ka­dar sa­de­ce ufak si­lah­lar ürettiğini ancak son dönemde bu durumun de­ğiş­me­ye baş­la­dığı değerlendirmesini yaptı. Haberde 'Çin fir­ma­la­rı artık İHA’lardan sa­vaş uçak­la­rına ka­dar birçok alan­da üre­tim ya­pı­yor. Bu ge­liş­me­ler­den bu­gü­ne ka­dar hep Rus fir­ma­la­rı en­di­şe du­yu­yor­du zi­ra Çin ile ben­zer pa­zar­la­ra hi­tap edi­yor­lar­dı. An­cak Tür­ki­ye­’de kazanılan iha­le ar­tık Av­ru­pa­lı ve Ame­ri­ka­lı si­lah üre­ti­ci­le­ri­ni de kor­kut­ma­ya baş­la­dı' denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir