Petrol
82.85
-2.56%
Euro
17.7927
-0.29%
Dolar
18.4428
0.16%
Altın
963.08
-1.03%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.910
1.20%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Türkiye'nin IŞİD'e karşı planı netleşti

  Türkiye, IŞİD tehdidine yönelik "Eğit - Donat" planıyla ılımlı muhaliflere bot, kamuflaj, çadır gibi teçhizat verecek.
  • 07.10.2014 - 09:22
  Türkiye'nin IŞİD'e karşı planı netleşti

  Türkiye nin IŞİD e karşı planı netleşti #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Esad'a hem de IŞİD'e karşı savaşan Suriye'deki muhalifleri desteklemek için gündeme getirdiği "eğit-donat" formülünün ayrıntıları belli oldu. Sabah'ın haberine göre;  Suriye topraklarında kurulacak güvenli bölgelerde uygulanacak formül, sadece ılımlı muhalifleri kapsayacak. Formüle göre, muhaliflere öncelikle ateş, sonra hayatlarını idame ettirmeye dönük eğitimler verilecek, bot, kamuflaj ve çadır gibi teçhizat desteğinde bulunulacak.

  SURİYE MUHALEFETİNE TAM DESTEK

  MİT'in bölgedeki çalışmaları ara vermeden sürdürdüğüne de vurgu yapan Erdoğan, Suriye muhalefetine tam destek verilmesi gerektiği mesajını vermişti. Hem IŞİD'e karşı savaşacak hem de Esad rejimine karşı mücadele edecek ılımlı Suriye muhaliflerinin desteklenmesini isteyen Ankara, radikal grupların dışlanarak ılımlı gruplarla yol alınması gerektiğini düşünüyor. Erdoğan'ın gündeme getirdiği eğit-donat formülüyle de bu stratejinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Askeri kaynaklara göre destek planı kapsamında 3 adım atılacak. Planda eğitim ve lojistik destek ön plana çıkıyor.

  TÜRKMENLER ÖN PLANDA TUTULACAK

  Eğit-donat formülü PKK ve onun uzantılarını kapsamayacak. Askeri kaynaklar, "Kimse PKK ve uzantılarına eğitim verilecekmiş gibi bir beklenti içine girmesin" diyerek, ateş eğitimlerinin ve diğer eğitimlerin sadece ılımlı muhaliflere verilebileceğine dikkat çekiyor.Ayrıca bölgede hem IŞİD'e hem de Esad rejimine karşı Türkmenlerin de savaştığı hatırlatılarak, Türk askerinin vereceği eğitim ve teçhizatta Türkmenlerin ön planda tutulabileceğine vurgu yapılıyor.


  Görüş Bildir