Euro
15.2819
-0.13%
Dolar
13.5323
0.19%
Altın
799.7170
-0.10%
Borsa
1931
1.09%
Bitcoin
502.810
8.55%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Türkiye'nin işkence dehşetinde sonuç hükümsüz

  İşkence mağdurlarından N.S: “Hamileyim” dediğimde “Olsun, bunu düşür, bir tane de benden yaparsın" dediler.
  • 12.08.2012 - 07:57
  Türkiye'nin işkence dehşetinde sonuç hükümsüz

  Türkiye nin işkence dehşetinde sonuç hükümsüz #1

  Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Projesi’ne göre 1997-2012 yılları arasında 158 başvuru yapıldı ama bunların hiçbirinden hüküm çıkmadı

  “Önden mi zevk alıyorsun yoksa arkadan mı” diye sorulup cinsel organına cop dayanan transseksüel E.H; iki buçuk yaşındaki oğlu Azat’la birbirlerine cinsel tacizde bulunmaları için zorlanan Fatma Tokmak; kafası bacakları arasında bir pozisyona getirilmişken arkasına copla vurulan, “Hamileyim” dediğinde “Olsun, bunu düşür, bir tane de benden yaparsın” denilen N.S; ilçeden tanıdığı hepsi çocuğu yaştaki yedi gencin önünde çırılçıplak soyulan, hem gençler hem kendisi ağlarken teker teker onların kucağına atılan ve vajinasına parmak sokulan 46’sındaki K.Ö...

  İŞKENCE YAPAN POLİSLERDEN HİÇBİRİ HÜKÜM GİYMEDİ

  Hepsi, devletin karakollarında işkence görmüş gerçek insanlar. Hikâyeleri yüzlercesi arasından birkaç örnek olarak Eren Keskin ve Leman Yurtsever tarafından hazırlanan hepsi gerçek Devlet Kaynaklı Cinsel Şiddet isimli kitapta yer aldı. Olayların hiçbirisinde de herhangi bir güvenlik görevlisi işkenceden hüküm giymedi. Tıpkı Başbakan Erdoğan’ın “Yedirtmem” dediği İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Sedat Selim Ay gibi... Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Projesi’nden Avukat Keskin’in ifadesine göre “Zaten Türkiye’de tecavüzden mahkûm olan tek bir güvenlik görevlisi yok.”

  Hukuki Yardım Projesi tarafından açıklanan verilere göre 1997-2012 döneminde 80’i tecavüz, diğerleri cinsel taciz şikayetiyle 347 kişi projeye başvurdu. Bunların çoğunluğunu Kürt kadınlar oluştururken başvuranlar arasında solcular ayrıca hırsızlık, uyuşturucu gibi adi suçlardan gözaltına alınanlarla travesti ve transseksüeller vardı. Mağdurların çoğu Keskin’in ifadesine göre ya baskıdan çekindikleri ya da hukuka güvenmedikleri için suç duyurusunda bulunmadı. Maalesef mahkemeye taşınan 158 dosyadan alınan sonuç hukuka güvenmeyenleri haklı çıkardı. Keskin, yargı süreçlerini Taraf’a şöyle anlattı:

  DEVLET İŞLENCEDEN RAHATSIZ OLMUYOR

  “Devlet işkenceden o kadar rahatsız olmuyor ama tecavüz nedeniyle başvurduğunuzda ya dava açılmıyor, açıldığında da sonuç alınmıyor. Bugüne kadar bizim dosyalarımızda bir kişi bile ne kötü muameleden ne tecavüzden ceza aldı. Zaten Türkiye’de tecavüzden mahkûm olan tek bir güvenlik görevlisi olmadı. Genel olarak beraat ve zaman aşımı. O kadar zamana yayıyorlar ki... Sonuçta dosyalar AİHM’de kazanılıyor”

  GENÇ KADINLARA GERÇEK TECAVÜZ, YAŞLI KADINLARA JOPLA TECAVÜZ

  Keskin, cinsel işkencenin nedenlerine ilişkin soruyu “Hem istedikleri ifadeyi almak için hem erkeksi dürtülerle yapıyorlar. Adli nedenle gözaltına aldıkları bir çok kadına da bunu yapıyorlar, onları konuşturmak gibi bir dertleri yok. Bölgedeyse savaş politikası zaten, bütün savaşlarda kadınlar savaş ganimeti olarak görülüyor” şeklinde yanıtladı. Keskin “erkeksi dürtüler”e dair “Öyle ki, genç kadınlarda bayağı bildiğimiz tecavüz yaşanıyor, daha yaşlı kadınlarda ise sopayla copla tecavüz...” ifadelerini kullandı. Suçlu polis olunca Türkiye’de cinsel işkence yalnızca Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Projesi tarafından raporlanmadı. Uluslararası Af Örgütü de 2003 tarihli “Türkiye, Kadınlara yönelik gözaltında cinsel şiddete son!” raporunda “Poliste gözaltında bulunan kişilere cinsel saldırı yapıldığı yönünde bilgiler gelmeye devam etmektedir” diyerek mağdur kadınların anlatımlarını aktardı.

  Raporda işkence suçunun cezasız kaldığına da dikkat çekilerek “Cinsel şiddet suçluları devlet görevlileri olduğunda, sonuç elde edebilmek özellikle zor olmaktadır” denildi.

  BEŞ KADIN HAMİLE KALDI

  Gözaltında Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Projesi 1997-2012 döneminde 347 kadın ve transseksüelden başvuru aldı. Başvuranlardan dördü zorla fuhuş yaptırıldığını, sekizi işkence sonucu bebeğini düşürdüğünü onu ise 3.5-10 yaş arasındaki çocuğuyla birlikte işkenceye uğradığını söyledi. Tecavüze uğrayan kadınların beşi hamile kalırken, suç duyurusunda bulunanlardan 40’ı ağır baskı nedeniyle yaşadığı yeri terketmek zorunda kaldı.

  BAKİRE MİSİN FAZLA İÇERİ GİRMEYECEĞİZ

  N.C., 23-27 Eylül 2002’de İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutuldu. Bildirildiğine göre, bir ifadeyi imzalamayı reddettiğinde saçlarından tutularak yere fırlatıldı. Bir diğeri onu yere yatırdı, ağzına ve burnuna tükürdü, tecavüzle tehdit etti. Üzerine soğuk su döküldü. İleri sürüldüğüne göre, üç polis onu çırılçıplak soyarak gözlerini bağladı. İddiaya göre yarım saat çırılçıplak durmaya zorlandı ve her tarafı okşanarak tecavüzle tehdit edildi ayrıca bakire olup olmadığı da soruldu. Birinin “Önemli değil, zaten fazla içeriye girmeyeceğiz” dediğini duydu ve yere yatırılarak tecavüz taklidi yapıldı. İddiaya göre içine hortum sokulmakla tehdit edildi, tehdit edilirken yüzü okşandı. Kusmak istedi, ancak belirtildiğine göre, “Kusarsan sana yalatırız” dendi. Vajinasına doğru su döküldü, regliyle ilgili yorumlar yapıldı. İleri sürüldüğüne göre, elleri bağlıyken bir polis önünde çömelerek, penisini ağzına alması için zorladı. (Uluslararası Af Örgütü raporundan)


  Görüş Bildir