Euro
10.1304
0.08%
Dolar
8.5686
0.11%
Altın
496.23
0.22%
Borsa
1.361
0.09%
Bitcoin
335.994
3.71%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Türkiye'nin savunma sanayiinde 3 dev projesi

  Türkiye dışa bağımlılığını bitirmek için savunma sanayiine ağırlık vermeye başladı.
  • 03.11.2014 - 08:17
  Türkiye'nin savunma sanayiinde 3 dev projesi

  Türkiye nin savunma sanayiinde 3 dev projesi #1

  Türkiye silahlarını geliştirmek için düğmeye bastı. Bu konuda dışa bağımlılığı bitirmeyi planlayan Türkiye 3 dev proje için 41 milyon TL bütçe ayırdı. Star'ın haberine göre; Türkiye, savunma sanayi teknolojilerini elinde bulunduran ülkelerin güdümünden kurtulmak için milli silah üretimindeki yol haritasını belirledi.

  3 DEV PROJE

  İlk etapta savunmada önemli sayılan teknolojiler üzerinde çalışma başlatan Türkiye daha sonra ufak çaplı silahlar üzerine yoğunlaşacak. Böylece kısa sürede hem elindeki silahları güçlendirecek hem de dünyaya savunma teknolojisi satan ülke konumuna gelecek. TÜBİTAK Savunma ve Güvenli Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG) ‘Sonar Geliştirme Projesi’, ‘Duyarsız Patlayıcı Projesi’ ve ‘Kızılötesi Dedektör Projesi' hakkında duyuru yaptı. Projelerin özellikleri ve kullanım amaçları şöyle:

  SONAR SİSTEMİNDE HEDEF YERLİ ÜRETİM

  Sonar Geliştirme Projesi ile denizaltılarda yön ve mesafe ölçümünde önemli bir donanım olan sonar sistemlerinin millileştirilmesi ve yerli üretimi hedefleniyor.

  DUYARSIZ PATLAYICI PROJESİ

  Duyarsız Patlayıcı Projesi ile savaş yeteneğini geliştirmeye yönelik; daha çevreci, güvenli ve etkin patlayıcı türlerine olan ihtiyacın milli imkanlarla karşılanması amaçlanıyor.

  YENİ ARAŞTIRMALAR

  Kızılötesi Dedektör Projesi ile de gece görüş imkanı tanıyan teknolojiler alanında yeni araştırmaların özendirilmesi ve daha önce edinilmiş milli kazanımların ileri noktalara taşınması hedefleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir