Türkiye'nin savunma sanayiinde 3 dev projesi

Türkiye'nin savunma sanayiinde 3 dev projesi

Türkiye silahlarını geliştirmek için düğmeye bastı. Bu konuda dışa bağımlılığı bitirmeyi planlayan Türkiye 3 dev proje için 41 milyon TL bütçe ayırdı. Star'ın haberine göre; Türkiye, savunma sanayi teknolojilerini elinde bulunduran ülkelerin güdümünden kurtulmak için milli silah üretimindeki yol haritasını belirledi.

3 DEV PROJE

İlk etapta savunmada önemli sayılan teknolojiler üzerinde çalışma başlatan Türkiye daha sonra ufak çaplı silahlar üzerine yoğunlaşacak. Böylece kısa sürede hem elindeki silahları güçlendirecek hem de dünyaya savunma teknolojisi satan ülke konumuna gelecek. TÜBİTAK Savunma ve Güvenli Teknolojileri Araştırma Grubu (SAVTAG) ‘Sonar Geliştirme Projesi’, ‘Duyarsız Patlayıcı Projesi’ ve ‘Kızılötesi Dedektör Projesi' hakkında duyuru yaptı. Projelerin özellikleri ve kullanım amaçları şöyle:

SONAR SİSTEMİNDE HEDEF YERLİ ÜRETİM

Sonar Geliştirme Projesi ile denizaltılarda yön ve mesafe ölçümünde önemli bir donanım olan sonar sistemlerinin millileştirilmesi ve yerli üretimi hedefleniyor.

DUYARSIZ PATLAYICI PROJESİ

Duyarsız Patlayıcı Projesi ile savaş yeteneğini geliştirmeye yönelik; daha çevreci, güvenli ve etkin patlayıcı türlerine olan ihtiyacın milli imkanlarla karşılanması amaçlanıyor.

YENİ ARAŞTIRMALAR

Kızılötesi Dedektör Projesi ile de gece görüş imkanı tanıyan teknolojiler alanında yeni araştırmaların özendirilmesi ve daha önce edinilmiş milli kazanımların ileri noktalara taşınması hedefleniyor.