Euro
10.3512
-1.01%
Dolar
8.7059
-0.73%
Altın
497.4
-1.08%
Borsa
1.407
0.62%
Bitcoin
262.480
-7.96%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Türkiye'nin Suriye için 4 şartı

  Hükümet Suriye sorununu önceki gün masaya yatıran hükümet kendi pozisyonunu 4 maddeyle belirledi.
  • 12.09.2013 - 10:19
  Türkiye'nin Suriye için 4 şartı

  Türkiye nin Suriye için 4 şartı #1

  Başbakan Erdoğan başkanlığındaki geniş kapsamlı, güvenlik ağırlıklı toplantıda, Suriye için çözüm planı hazırlanması görüşü benimsendi. Yenişafak'ın haberine göre; Türkiye, kimyasal silahların denetime açılmasının yeterli olmayacağını, iç savaşı sona erdirecek bir çözüm planının hazırlanmasını savunuyor. Güvenlik zirvesinde Türkiye'nin yeni durum karşısında alacağı tavır ve 4 aşamalı çözüm planı ortaya kondu:

  SÜRE SINIRLI OLSUN

  - Kimyasal silahla ilgili sürece karşı değil.

  - Kimyasal silahlarla ilgili yeni durum zaman kazanmak için yeni bir manevra olmamalı. Bu nedenle bir süre sınırlaması getirilmeli.

  - Suriye'deki sorun sadece kimyasal silah olarak görülmemeli. Kimyasal silahlara odaklanıp, 100 bin kişinin katledildiği gerçeği göz ardı edilmemeli.

  - Suriye'de iç savaşı sona erdirecek ve Suriyelilerin kendi geleceklerini inşa edebilecekleri bir çözüm planı ortaya konulmalı.

  GÜL BM'DE DİLE GETİRECEK

  Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 24 Eylül'de başlayacak 68. dönem çalışmalarının ilk gününde yapacağı konuşmada bu konuyu dile getirecek. Gül, Suriye'nin birlikte yaşaması için yeni bir stratejiye ihtiyacı olduğunu belirtecek. Gül, Suriye'de iç savaşı bitirecek yeni bir düzenin, insanların tekrar kendi ülkelerinde yaşayabilecekleri yeni bir durumun kurulabilmesi için ülkenin kimyasal silahlardan tamamen arındırılmasının önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekecek. Cumhurbaşkanı, Suriye'de yeni bir durumun kurulabilmesi için gerçek bir siyasi çıkış stratejisine ihtiyaç olduğunun altını çizecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir