Euro
15.2220
-0.06%
Dolar
13.6365
-0.10%
Altın
788.3540
0.03%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
515.625
3.35%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C
  Türkiye'nin Suriye müdahalesinin tarihi önemi

  Türkiye'nin Suriye müdahalesinin tarihi önemi

  38 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye bir dış ülkeye askeri müdahalede bulunmuş oldu..
  • 03.10.2012 - 22:29

  Türkiye nin Suriye müdahalesinin tarihi önemi #1

  ENSONHABER.com/DETAY HABER Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne akşam saatlerine doğru top mermileriyle bir saldırı gerçekleştirildi. Suriye tarafından yapılan bu saldırıda 5 sivil hayatını kaybederken aralarında polislerin de bulunduğu 10 kişi yaralandı.

  Türkiye, saldırı sonrası, uluslararası arenada gerekli tüm resmi girişimlerde bulunurken, Başbakanlık çarpıcı bir açıklama yaptı.

  "SURİYE'Yİ VURDUK" AÇIKLAMASI

  Açıklamada, "Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur." denildi.

  ANGAJMAN KURALLARI DEĞİŞMİŞTİ

  Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinden sonra, Türkiye askeri angajman kurallarını değiştirdiğini açıklamıştı. Artık Suriye - Türkiye sınırında yaşanan askeri hareketlilik karşısında, Türkiye güvenlik tedbiri olarak her türlü müdahale hakkını kullanabilecekti. Kuzey Irak operasyonlarını dikkate almadığımız zaman, Türkiye 38 yıl aradan sonra ilk kez bir dış ülkeye askeri müdahalede bulunmuş oldu.

  KIBRIS MÜDAHALESİNDEN SONRA BİR İLK

  1974 yılında Kıbrıs çıkarmasında Türkiye dış operasyon gerçekleştirmişti. Zaman zaman Kuzey Irak’a hava ve kara operasyonu düzenleyen Türkiye, Suriye’ye yönelik bu müdahalesiyle yakın tarihteki bir ilke imza atmış oldu. Öte yandan Türkiye Kuzey Irak operasyonlarını bir ülkeye değil PKK'ya yönelik gerçekleştiriyor. Operasyonların büyük bir kısmı Irak hükümeti ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bilgisi dahilinde yürütülüyor.


  Görüş Bildir