Dolar
7.5555
0.1166%
Euro
8.9623
0.0938%
Altın
1950.56
0.3276%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
473.93
0.468%
Bitcoin
82990.94
0.4052%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Türkiye'nin yarısı Obama'ya oy verdi

  Türkiye'nin yarısı Obama'ya oy verdi

  Alman Marshall Fonu'nun araştırmasına göre Türkiye'de iki kişiden biri, Obama'yı destekliyor.
  • 13.09.2012 - 07:28

  Türkiye nin yarısı Obama ya oy verdi #1

  ABD'li düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu (GMF, German Marshall Fund of the United States) tarafından gerçekleştirilen "Transatlantik Eğilimler 2012 Araştırması"na katılan Türkler'in yüzde 51'i, Avrupalılar'ın ise yüzde 75'i, "Amerikan seçimlerinde oy kullanıyor olsalar" Obama'ya oy vereceğini bildirdi

  Alman Marshall Fonu, 11. kez gerçekleştirdiği Transatlantik Eğilimler Araştırması'nın bu yılki sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın, TNS Opinion tarafından, 2 Haziran-27 Haziran 2012 tarihlerinde ABD, Türkiye, Rusya, Almanya, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Fransa, İspanya, İsveç, İtalya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya ve Slovakya'da gerçekleştirildiği belirtildi.

  Araştırmaya katılan Rusya dışındaki her ülkeden bin kişiye, Rusya'dan ise bin 500 kişiye soru yöneltildii.

  ABD YERİNE ASYA

  Araştırmanın Türkiye sonuçları şöyle: "Geçen yıl olduğu gibi 2012'de de Türkler'in çoğu, ABD ile beraber çalışmaktansa, Asya ile çalışmanın ülke çıkarları için daha önemli olduğunu düşünmekte.

  Araştırmaya katılan 4 Türk'ten sadece biri, ABD liderliğini istediğini söylerken, yüzde 29'u AB liderliği için olumlu görüş bildirmiştir.

  ABD ile ilgili olumlu düşünenlerin en az olduğu ülke yüzde 34 ile Türkiye olmuştur. Öte yandan, ABD'yi destekleyen Türkler'in oranı, 2009 yılından beri yavaş da olsa istikrarlı şekilde artış göstermektedir.

  Geçen yıla oranla 8 puanlık bir artış ile Türkler'in yüzde 55'i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin ekonomi politikalarını beğenmektedir.

  2012'de Türkler, ekonomik krizden kişisel olarak etkilendiklerini daha çok ifade eder hale gelmiştir.

  Türkler'in yüzde 44'ü AB üyeliğinin, ekonomileri için iyi olacağına inanmaktadır."

  TÜRKİYE'DE 2 KİŞİDEN BİRİ OBAMA'YI DESTEKLİYOR

  Türkler'in uluslararası politikaya olan eğilimleri ise araştırma sonuçlarında şöyle ifade edildi:

  "Obama'nın uluslararası politikalarının en az beğenildiği ülkelerden biri yüzde 42 ile Türkiye olurken, bu rakam 2008 yılında George Bush için kaydedilen rakama kıyasla beş kat daha yüksektir.

  Üç Türk'ten biri Obama'nın Afganistan'a istikrarı getirme çabalarından memnunken, dört Türk'ten biri İran ile ilgili tutumunu beğenmekte, yüzde 36'sı Obama'nın Rusya ile ilişkilerini onaylamakta ve yüzde 32'si Obama'nın terörizmle mücadelesini desteklemektedir.

  NATO, Türkiye hariç araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde 'halen gerekli' olarak nitelendirilmektedir. AB vatandaşlarının yüzde 58'i, Amerikalılar'ın yüzde 56'sı NATO'yu desteklerken, geçmiş senelerde olduğu gibi Türkiye yine NATO için kamuoyu desteğinin en düşük olduğu ülke olmuştur.

  2010 yılına oranla 8 puan artış göstererek Türkler'in yüzde 38'i NATO'nun halen gerekli olduğunu ifade etmiştir."

  İRAN'LA SAVAŞA HAYIR

  İran'ın nükleer silah sahibi olmasından en az rahatsızlık duyan ülkenin Türkler olduğu savunulan raporda, şunlar kaydedildi:

  "Ancak bu oran geçen yıla göre 10 puan artış göstererek yüzde 48'e ulaşmıştır. Türkler'in sadece yüzde 4'ü diğer olası çözümlere karşı askeri harekatı tercih etmektedir.

  İran'ın nükleer silahlanmasını engellemek için askeri olmayan tüm yolların tüketilmesi durumunda askeri harekata karşı çıkanların yüzde 50'si askeri harekattansa nükleer İran'ı tercih edeceklerini söylemiştir."

  SURİYE'YE MÜDAHALE İSTENMİYOR

  Suriye'deki iç savaşın Türkiye için birinci derece güvenlik riski teşkil ettiği kaydedilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

  "Araştırmanın gerçekleştirildiği Haziran 2012'de üç Türk'ten sadece biri (Yüzde 32'si) ülkelerinin Suriye'ye müdahale etmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 57'si Türkiye'nin bu işin tamamen dışında kalmasını istemiştir.

  Amerika ve Avrupa Birliği'nde yanıt verenler, Irak ve Afganistan müdahaleleri konularında anlaşamasalar da Libya'da yapılan müdahaleyi onaylamaktadır. ABD'de (Yüzde 49) ve AB'de (Yüzde 48) çoğu kişi müdahalenin doğru olduğuna inandığını söylerken, Türkler'in sadece yüzde 20'si bu görüşe katılmıştır. Ancak transatlantik çoğunluk, ülkelerinin Suriye'deki çatışmadan uzak durmasını istemektedir.

  AB ülkeleri (Yüzde 59), ABD (Yüzde 55) ve Türkiye (Yüzde 57), ülkelerinin tamamen bu çatışmanın dışında kalmasını talep etmektedir."

  OBAMA KENDİ ÜLKESİNDE BU KADAR POPÜLER DEĞİL

  Yaklaşan ABD başkanlık seçimleri öncesinde, Avrupalılar'ın yüzde 82'sinin Obama hakkında olumlu düşündüğü, yüzde 38'nin ise Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'i tanımadığı belirtilen raporda, "Araştırmaya katılan 12 AB ülkesi yüzde 71 oranında Obama'nın uluslararası politikaları ele alış şekline onay vermiştir.

  Amerikan seçimlerinde oy kullanıyor olsalar Avrupalılar'ın yüzde 75'i, Türkler'in yüzde 51'i Obama'ya oy vereceğini söylerken, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney için bu oran AB'de yüzde 8 ve Türkiye'de yüzde 5 olmuştur" denildi.

  ABD'lilerin yüzde 40'nın Başkan Obama için olumsuz düşündüğü, Obama'nın kendi ülkesinde Avrupa'da olduğu kadar popüler olmadığı belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir