Dolar
7.6506
0.2423%
Euro
8.9964
0.187%
Altın
1905.56
-0.3571%
Borsa
1095.25
0.7561%
G. Altın
468.987
-0.1043%
Bitcoin
80276.08
-0.9409%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C

  Türkiye'ye 11 maddelik terörle mücadele önerisi

  On dört ayda 700 kişi öldü. Şahinlerin etkisi ile açılım duraksadı...
  • 12.09.2012 - 11:23
  Türkiye'ye 11 maddelik terörle mücadele önerisi

  Türkiye ye 11 maddelik terörle mücadele önerisi #1

  Brüksel merkezli International Crisis Group, 11 Eylül 2012 tarihli “Türkiye: Kürt Sorununun Çözümü ve PKK” başlıklı raporunda Türkiye ’ye ciddi uyarılarda bulundu.

  Kuruluş, Türkiye’nin PKK ile olan çatışmasında yaşanan can kayıplarının 14 ay içinde 700’den fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle son on yılın en yüksek rakamına ulaştığına dikkat çekti. Hükümetin on yıldır sürdürdüğü reformların 2009’dan bu yana zayıfladığına işaret edilen raporda, “Hükümet meşru olarak saldırılara yanıt veriyor; ancak bu süreçte çatışmayı barışçıl yöntemlerle ele alma fırsatları gölgede kalma riski taşıyor” dendi.

  HÜKÜMET OLUMLU SİNYALLER VERİYOR

  Kürtlerin haklarının tanınması taahhüdünde bulunan hükümetin zikzaklar çizdiğine değinilen raporda okullarda seçmeli Kürtçe ders verilmesi ve daha fazla reformun yapılması için Meclis’te diğer partilerle işbirliğini kabul etmek gibi olumlu sinyaller verdiğine de işaret ediliyor.

  Raporda şunlar kaydediliyor: “Güveni yeniden inşa edebilmek ve Türk demokrasisini güçlendirebilmek için hükümet, Kürtlerin dört temel talebi üzerinde çalışmalı. Bu talepler, temsilcileri Kürtlerin oylarının yarısından azını kazanan, Kürt hareketi dışındaki pek çok kimse tarafından da paylaşılıyor. Bunlar, Türkiye’deki herkes için anadillerde eğitim hakkı; anayasa ve yasalardaki tüm ayrımcılıkların sona ermesi; genel seçimlerde yüzde 10 olan seçim barajının Avrupa’daki norm olan yüzde 5’e indirilerek adil siyasi temsiliyetin sağlanması ve yerinden yönetimin Türkiye’nin 81 ilinde de uygulanması olarak sıralanabilir.”

  Raporda şu öneriler yer aldı: Türk hükümeti:

  1. Ateşkese yönelik çalışmalı, militanlar saldırılara son vermeye teşvik etmeli, havadan bombalamalar da dahil geniş kapsamlı askerî operasyonlardan kaçınmalı ve daha da şiddetli askerî yöntemler için yapılan baskılara göğüs germeli.

  2. PKK’yı sivillere saldıran ve onları kaçıran, bomba yerleştiren ve mülke zarar veren veya gösterilerde molotofkokteyli fırlatan grupları dizginlemeye ve bir ateşkesi yeniden silahlanmak, ikmal yapmak veya yer değiştirmek için kullanmamaya teşvik etmeli. Güvenlik güçleri, saldırgan kitlelere yönelik kontrol yöntemlerini kati olarak minimumda tutmalı.

  3. Kürt toplumunun anadillerde eğitim, ulusal seçimlerdeki barajın düşürülmesi, yerel yönetimlerin daha fazla özerkleşmesi ve anayasa ve yasalarda ayrımcı nitelikteki etnik önyargıların kaldırılması gibi meşru ve geniş taleplerini ele almalı.

  4. Mahkeme öncesi süresi belirsiz tutukluluklara ve Kürt hareketinin binlerce barışçıl aktivistinin “terörist” olarak suçlanmasına son vermek için Terörle Mücadele Yasası, Ceza Yasası ve ilgili diğer mevzuat değiştirilmeli ve yasaların Kürtlere dair konuların şiddet içermeyen şekilde tartışılmasını cezalandırılmaması sağlanmalı.

  5. Kamuoyunun eğitimde çok dilliliğin, etnik çeşitliliğin ve yerel yönetimlere daha fazla yetki tanınmasının uluslararası meşruluğu konusunda bilgilenmesi sağlanmalı.

  6. Meclis ve özellikle de Anayasa Komisyonu’nu kullanarak reform konusunda siyasi partiler arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmalı.

  7. Seferberliğin tamamen yok edilmesi için anlaşma zamanı geldiğinde, eski Kürt militanların yeniden entegrasyonu ve yeniden eğitimine yönelik önlemler paketini kamuoyuna açıklamalı.

  Kürt hareketini liderleri

  8. Kürtlerin dil, eğitim ve kamusal alanda hangi reformları istediklerini açıkça ortaya koymalı; yerel yönetimlerin güçlendirilmesi veya yerinden yönetim için fikirlerini sistematik olarak ifade etmeli; tam olarak hangi yasaların ve anayasa maddelerinin değişmesini istediklerini belirlemeli; bu reformlara bağlı kalmalı, bunları parlamentoda savunmalı ve genel Türk kamuoyuna açıklamak için kararlı bir çaba sergilemeliler.

  9. Kürtçe konuşulan bölgelerde “savunma milisleri” talebinden vazgeçmeli, Türkiye’de paralel bir devlet olarak değerlendirilebilecek her türlü yasadışı siyasi örgütlenmeye son vermeli ve savaşa son verme ve militan güçleri feshetme amacına sadık kalmalılar.

  Başta ABD, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda ve İspanya olmak üzere Türkiye’nin müttefikleri ve dostları:

  10. Türkiye’de ilgili tüm taraflardan ve partilerden resmî yetkililer, siyasetçiler ve kamuoyu oluşturucularına yönelik seyahat programları gibi yöntemlerle Türk hükümeti ve kanaat önderleriyle ilişki kurarak etnik, dilsel ve dini gerilimleri yok etmeye dair deneyimlerini paylaşmalı.

  11. Azınlık haklarının korunması, ifade özgürlüğü ve mahkeme öncesi uzun tutukluluk süreleri olmaksızın adil bir yargılama süreci sağlama konularında Türkiye’yi uluslararası taahhütlerine bağlı kalması için teşvik etmeye devam etmeli.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir