Euro
9.4478
-0.08%
Dolar
7.8394
0.1%
Altın
459.88
0.67%
Borsa
1.335
0.72%
Bitcoin
150.800
-1.42%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Türkiye'yi dinledikleri merkez burası mı

  ABD'nin hem Ankara hem de İstanbul'da Einstein ismi verilen antenlerle izleme faaliyetleri yürüttüğü öne sürüldü.
  • 30.10.2013 - 08:10
  Türkiye'yi dinledikleri merkez burası mı

  Türkiye yi dinledikleri merkez burası mı #1

  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunun, Berlin'deki Amerikan büyükelçiliğinden dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından ABD Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) 35 dünya liderini takip ettiği ortaya çıkmıştı. Alman Der Spiegel dergisi, NSA'nın dinleme skandalını ortaya çıkartan eski CIA ajanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeye dayanarak Merkel'in ofisine 500 metre mesafede bulunan ABD elçiliğindeki çatıya gizlenen antenlerle dinleme yapıldığını öne sürdü.

  80 ŞEHİRDE DİNLEME MERKEZİ

  Vatan Gazetesi'nin haberine göre; Dinlemeleri 'Special Collection Service' (SCS) adlı birimin yaptığı ve elçiliğe yasal olarak kayıtlı olmayan bu birimde NSA ve CIA uzmanlarının görev yaptığı belirtildi. Dergi ayrıca SCS'nin 19'u Avrupa'da olmak üzere 80 kentte aynı şekilde dinleme faaliyetleri yürüttüğünü belirterek Snowden'in sızdırdığı izlenen dünya kentleri haritasını yayınladı. Ancak harita, gelen uyarılar üzerine hemen internetten çekildi. Derginin baskısında da haritadaki bir çok kent sansürlendi.

  İZLEMELER SON BULABİLİR

  ABD'nin Merkel gibi müttefik ülke liderlerini de dinlediğinin ortaya çıkması üzerine Başkan Barack Obama, Alman Şansölye'yi telefonla arayarak güvence vermişti. Obama Fransa'da da aynı garantiyi vermiş ancak Türkiye gibi diğer müttefik ülkeler için bu garanti verilmemişti. Amerikalı üst düzey bir yetkili ortada nihai bir karar olmasa da Obama yönetiminin müttefik ülkelerin liderlerinin izlenmesine yönelik programlara son vermeyi 'değerlendirdiğini' belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de, 'ABD'nin istihbaratları nasıl topladığı ve kullandığına yönelik bazı ek sınırlamalara ihtiyaç olduğunu' dile getirdi.

  EİNSTEİN KRİPTOYU BİLE KIRIYOR

  Alman Spiegel dergisinin haberine göre; Avrupa'daki bir çok kentte benzer mimaride inşa edilen Amerikan büyükelçilik ve konsolosluklarının hemen hepsinde bir kule bulunuyor. Bu kulelere SCS'nin yaptığı dinlemeler için gerekli anten ve ekipmanlar yerleştiriliyor. Einstein lakabı takılan 'CASTANET' adlı antenler kuleye yerleştirildikten sonra üzerleri kapatılarak gizleniyor. SCS'nin yaptığı dinlemeler kripto ile de önlenemiyor. Anten ve kontrol bir arada olan CASTANET üçüncü nesil ve 4G telefon bağlantıları üzerinden yakaladığı konuşmaların kriptolarını da rahatlıkla kırabiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir