Petrol
93.78
0.44%
Euro
18.281
-0.45%
Dolar
18.5782
-0.26%
Altın
1.025
-0.02%
Borsa
3563
2.25%
Bitcoin
375.296
0.87%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C
  Türkleri ve Kürtleri kandırma rehberi

  Türkleri ve Kürtleri kandırma rehberi

  Stratfor'un Jeopolitik Analizler Direktörü'nden Türkleri ve Kürtleri konuşturmak için istihbaratçı taktikleri..
  • 09.03.2012 - 11:22

  Türkleri ve Kürtleri kandırma rehberi #1

  Taraf gazetesinin haberine göre; Stratfor'un Jeopolitik Analizler Direktörü Reva Bhalla, 5 Ağustos 2011 tarihli, "REHBER- PKK üzerine sorular" başlıklı e-postasında PKK'dan ya da Türk hükümetinden bir kaynağa yaklaşırken yapılması ve yapılmaması gereken şeyleri şöyle anlatıyor:

  HER ZAMAN KENDİNİZE DÜRÜST OLUN

  Evvela herhangi bir kaynakla konuşmadan önce kaynağın gündemine hâkim olabilmek için her zaman ama her zaman kendinize dürüst olun. Kaynak sizin kiminle çalıştığınızı biliyor, kendinizi kandırmayın. Amacınız onların basın açıklamasıyla duyurmayacağı şeyleri ortaya çıkarmak...

  PKK kaynakları bir ayrışmayı kati suretle reddedecektir. Türk kaynakları ise PKK'yı zayıf, kırılma aşamasında ve müzakere için güvenilmez ortaklar olarak tasvir edecektir.

  EĞER PKK İLE KONUŞUYORSANIZ..

  Peki istediğiniz cevapları nasıl alırsınız?

  Eğer PKK ile konuşuyorsanız. Hemen bilgi almaya girişmeyin, önce duygudaşlık yapın. Konuyla ilgili bilginizi gösterin, dayanışma kurun, Kuzey Irak'taki hükümetin PJAK'a karşı İran'la işbirliği yapması, Türkiye'nin sürekli Öcalan için artık hareketin sözcüsü olmadığını söylemesi yönündeki söylentilerden rahatsız olduğunuzu gösterin. [...] Muhabbeti biraz koyulttuktan sonra, liderleri hapiste olmasına rağmen PKK'nın nasıl da bağlılığını sürdürme konusunda emsalsiz olduğundan bahsedin. Sonra da bunun bir lider için ne kadar zor olduğunu söyleyin. Grup üzerinde çok fazla baskı var. (Yukarıdaki bilgilere gönderme yapın) Öcalan talimatları yerine getirmesi için kime itimat ediyor, talimatlar nasıl geliyor? Bu talimatlar nasıl geliyor? Yakın zamandaki belli başlı saldırılardan bahsedin. Bu saldırıların emri Öcalan'dan mı geldi? Cevap 'hayır' ise, o zaman, bir liderin basiretinin yokluğunda saldırı düzenleme sorunu konusunda daha derine inmek için kapıyı aralamış olursunuz... Eğer 'evet' derlerse, emirleri nasıl ilettiğini ve bunun hükümetle müzakerelerde nasıl bir etkisi olduğunu sorun. Seçimler geçtikten sonr AKP'nin artık Kürt oylarını umursamadığı ve daha ziyade orduyla bir mutabakata varma endişesi içinde olduğu gerçeğini gündeme getirin. PKK bu baskılara nasıl yanıt veriyor? Ve PKK dediğimizde bütüncül bir birimden mi bahsediyoruz. Yoksa başka şeyler yapılmasını düşünenler de var mı? [...]

  EĞER BİR TÜRK KAYNAKLA KONUŞUYORSANIZ..

  Eğer bir Türk kaynakla konuşuyorsanız, bu konuya yakın birini aramalısınız, bilindik şeyleri söyleyecek hükümet düzeyinde biri olmamalı. PKK ve Türk kanadının iç dinamiklerini anlayan biri olmalı. Yaptıkları işe olan hayranlığınızı dile getirin, onun gibi insanların, doğru bir PKK tanımlaması yapabilmek adına Türkiye için ne kadar önemli olduğunu ifade edin.

  Hükümet ile ordu arasındaki bütün gerilimlerle birlikte, Türklerin hepsinin hemfikir olduğu tek konu terörle mücadelede orduya ihtiyaç duyulduğudur. [...] Kaynağınızın vereceği bilgiye bu nedenlerden ötürü değer verdiğinizi gösterdiğinizde, size abuk subuk şeylerden fazlasını vermek zorunda hissedecektir kendini. [...]Türk milliyetçiliğinizi gösterin, Türkiye'nin Kürt meselesini çözmeye ihtiyacı olduğunu ama bunun için ilk adımın PKK'nın iç yapısını düzgün okumak olduğunu ifade edin. [...]

  KAYNAĞINIZA ASLA HUSUMET GÖSTERMEYİN

  Asla kaynağınıza husumet göstermeyin ve kendini aptalmış gibi hissettirmeyin. Belli bir süre geçtikten sonra bazı şüpheleriniz olduğunu dile getirip, söylediklerinin saçmalık olduğunu kibarca ifade edebilirsiniz ama bunu nazikçe yapın. Amacınız her zaman onları konuşmaya teşvik etmek olmalı. [...]"

  Bhalla tüm bu yönergeleri anlattıktan sonra uzmanların topladığı bilgilerin incelenip analiz edildikten sonra mevcut durumla ilgili bir çerçeve oluşturulacağını belirtiyor.


  Görüş Bildir