Euro
15.4675
0.87%
Dolar
13.6343
1.46%
Altın
797.8480
1.49%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
572.488
-0.72%
5ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 5 C

  Türkmen Lider Erşad Salihi canlı yayında isyan etti

  Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, "Tehlikeli durumdayız. Herkesten silah istiyoruz" diye isyan etti.
  • 07.11.2014 - 10:34
  Türkmen Lider Erşad Salihi canlı yayında isyan etti

  Türkmen Lider Erşad Salihi canlı yayında isyan etti #1

  CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu "Ne Oluyor?" programına canlı yayın bağlantısı ile bağlanan Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Türkmenlerin geleceği ve yapılan yardımlara ilişkin soruları yanıtladı. Salihi, "Tehlikeli durumdayız. Silahı herkesten istiyoruz. Şu anda Türkiye'den değil Bağdat'tan, Amerika'dan, merkezi hükümetten istiyoruz. Silahı vermedikleri takdirde önümüzde başka seçenekler olacaktır" dedi. Salihi, Türkmenlere en iyi desteği Türkiye'nin verdiğini vurguladı.

  "SİLAH VERMEZLERSE BAŞKA SEÇENEKLER OLACAK"

  "Osmanlı İmparatorluğu buradan çıktıktan sonra artık biz sahipsiz kaldık. Saddam döneminde idamlar oldu. Bugün Türkiye'den başka hiç kimsemiz yoktur. Bugün Türkmenler kaderlerine bırakılmışlardır" diyen Salihi, "Tehlikeli durumdayız. Silahı herkesten istiyoruz. Şu anda Türkiye'den değil Bağdat'tan, Amerika'dan, merkezi hükümetten istiyoruz. Silahı vermedikleri takdirde önümüzde başka seçenekler olacaktır.

  BİZ DE TÜRKMEN BÖLGESİ KURALIM

  Düşünüyoruz Türkiye'yi bu işin içine bulaştırmak istemeyiz ama önümüzde farklı seçenekler var. Türkmenleri, Irak'ın içinde tutmak istemiyorlar. Madem ki Irak hükümeti, Türkmen yasasını çıkarmak istemiyorsa, artık biz de bir Türkmen bölgesi kuralım Kürtler gibi. Biz de kendi kaderimizi elimizle çizelim. Başkaları kaderimizi çizmesin" diye konuştu.

  "BELKİ DE ANKARA'DAN İSTERİZ"

  "Türkiye'den size silah yardımı geldi mi?" sorusuna Salihi, "Biz bir siyasi parti olarak öncelikle merkezi hükümetten silah yardımı istememiz gerekir. Aksi takdirde, merkezi hükümet bizim silahlandırılmamıza hala sıcak bakmıyorsa ve IŞİD'in karşısında böyle küçük silahlarla durduğumuz zaman sonuçları iyi olmaz. Amerika'dan da, batı ülkelerinden de silah istemişiz. Artık bunlar silah imkanlarını vermedikleri takdirde belki de Ankara'dan isteriz" diye yanıt verdi.


  Görüş Bildir