Dolar
6.8512
-0.0233%
Euro
7.7027
-0.0116%
Altın
1775.25
-0.005%
Borsa
116907.77
1.3812%
G. Altın
391.181
-0.039%
Bitcoin
62196.78
-0.846%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  TÜSİAD Başkanı'ndan Başbakan Erdoğan'a ananas tepkisi

  TÜSİAD Başkanı'ndan Başbakan Erdoğan'a ananas tepkisi

  TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.
  • 24.01.2014 - 21:41

  TÜSİAD Başkanı'ndan Başbakan Erdoğan'a ananas tepkisi #1

  TÜSİAD Başkanı'ndan Başbakan Erdoğan'a ananas tepkisi #2

  Muharrem Yılmaz, Ankara Belediye Başkanları Tanıtım Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan'ın, Fethullah Gülen'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarındaki diyaloglarla ilgili söylemlerine tepki gösterdi.

  CNN TÜRK'te yayınlanan Eğrisi Doğrusu programında Taha Akyol ve Emin Çapa'nın sorularını yanıtlayan TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Başbakan Erdoğan'ın, "TÜSİAD'ın Başkanı böyle bir ülkeye küresel sermaye gelmez ifadesini kullanamaz. Eğer kullanıyorsa bu, bu ülkeye karşı ihanettir" sözlerini değerlendirdi. Başbakan'ın sözlerini üzüntüyle karşıladığını belirten Yılmaz şunları söyledi:

  "ÇÖZÜM SÜRECİNİN EKONOMİK AYAĞINI BİZ ÜSTLENDİK"

  Türkiye'deki yabancı sermayeli şirketler hepsi benim üyem, niye uyarmadın diye bana sorarlar. TÜSİAD başkanıyım, Türkiye ekonomisinin yarısını üretiyorum ben. Türkiye'de yabancı sermayenin nasıl hareket edeceğini birisi söyleyecekse ben söylerim, ben söylemek zorundayım. Dünyadaki muadil örgütlerle ben çalışıyorum. Türkiye'nin yatırım ortamını, 'caziptir' hem içeride, hem dışarıda kefil olmaya çalışıyorum. Türkiye'de çözüm sürecinin ekonomik ayağını biz üstlendik. Bütün bu çabalarım Türkiye'deki refah ve zenginliğin yaratılabilmesi için, yatırım yapılması lazım. Ben de bunun gayreti içerisindeyim.

  "VATAN HAİNLİĞİNİ KABUL EDEMEM"

  Ben, doğrusu vatanseverliğimi kimseye sorgulatmam. İşimi gücümü bırakmışım uğraşıyorum. TÜSİAD başkanı olarak vazifemi, TÜSİAD'ın bana yüklediği sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyorum. Bu vatan hainliği gibi şey kabul edilemez. Bu kadar kolay vatan hainliğinden bahsedilemez. Vatanseverliği sorgulanan bir adam olarak hatırlanamam. Ben bu sözlerin inşallah en kısa zamanda telafi edilip geri alınmasını diliyorum."

  TÜSİAD Başkanı'ndan ananas açıklaması

  "NE ANANAS NE MUZ CUMHURİYETİ İSTEMİYORUZ"

  "Sanki ben o konuya değinmemişim gibi sayın Başbakan bazı konulara değinmediğimden bahsetti. Gözleri kör eden söz konusu kavganın temelinde hukuk devleti, güçler ayrılığı, temiz siyaset gibi vazgeçilmez demokratik kavramlar konusundaki zaaflar yatıyor. Diğer yandan devletin güvenlikle ilgili kurumlarında yaşananlardan sonra bu kurumların daha önce nasıl işlediğini, bundan böyle nasıl işleyeceğini sorgulamadan da edemiyoruz. Her ikisini de kabul edemeyiz; biz ne ananas cumhuriyeti ne muz cumhuriyeti."

  Görüş Bildir