Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.131
1.11%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Twitter Türkiye'nin taleplerini kabul etti

  Twitter Türkiye'nin taleplerini kabul etti

  Twitter, Türkiye'nin taleplerini kabul ederek, Türk mahkemelerinin kararlarını tanıyacaklarını taahhüt etti.
  • 15.04.2014 - 08:54

  Twitter'ın iki numarası Colin Crowell dün Ankara'da Başbakanlık bürokratları, TİB ve BTK yetkilileri ile bir araya geldi.

  IP NUMARALARININ PAYLAŞIMINDA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI

  Colin Crowell ve ekibinin dün Ankara'daki ilk durağı Başbakanlık oldu. Görüşmede, suçlunun profilinin IP numaralarının paylaşımı konusunda görüş birliğine varıldı. 

  İKİ BÜROKRATLA ÖN GÖRÜŞME

  Crowell, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile görüşmelerinden önce Başbakan Erdoğan'ın görevlendirdiği iki bürokrat ile ön görüşme yaptı.

  Twitter Türkiye nin taleplerini kabul etti #1

  Twitter müzakerelerinin çerçevesinin çizildiği o görüşmede ele alınanlar;

  "SORUN İLETİŞİMSİZLİK"

  Crowell; Türkiye sorunlarla ilgili Twitter tarafında muhatap bulamamaktan şikayet ederek, Türkiye'ye karşı kategorik bir bakışın kabul edilemeyeceği söyledi. Twitter yetkilileri ise Türkiye ile aralarında sorun olamayacağını, sorunların kaynağında iletişimsizlik yattığını ifade etti.

  "ORTAK MEKANİZMA"

  Twitter yetkililerinden "Ortak iletişim mekanizması kuralım" teklifi geldi. Teklif olumlu bulundu. Mekanizmanın BTK ile Twitter arasında kurulması kararı verildi.

  "MAHKEMELERİNİZİ TANIYACAĞIZ"

  Başbakanlık yetkilileri en önemli sorunun Twitter üzerinden işlenen sanal suçlarla mücadele konusu olduğunu vurguladı. Suç işleyen profillerin kapatılmadığı hatta, Twitter'ın bu suçun yayılması için adeta bir üs haline geldiği söylendi. Twitter yetkilileri ifade özgülüğünü savunduklarını ancak suç konusunda kendilerinin de hassas olduğunu vurgularken, "Türk mahkemelerini tanıyacağız. Söylenen tüm linkleri kapatacağız. Özellikle suç içeriğinin tek profilde değil tüm sistem üzerinde yayılmasına karşı gerekli önlemleri alacağız" dedi.

  "BİLGİ PAYLAŞIMI TAMAM"

  Suç işleyen profillerin kapatılmasının yanında suç işleyen profillerin İP numaralarının paylaşılma konusu da masaya yatırıldı. Mahkeme kararı ve suç niteliğine göre bu konuda da mutabakat sağlanırken, BTK ile Twitter arasında kurulacak mekanizmanın özellikle bu konu üzerinde etkili bir çalışma içerisinde olması kararı verildi.

  "OFİS ŞART DEĞİL"

  Başbakanlık yetkilileri iletişim konusunda en etkili metot olarak Twitter'ın Türkiye'de ofis açması gerektiğini vurguladı. Twitter yetkilileri ise "İletişim mekanizması kurulursa ofis gereksiz. Facebook'un ofisi yok açık, YouTube'un var ama kapalı" dedi.

  "İSTEKLERİ KONUŞALIM"

  Ofis konusunun Türkiye'nin anlık taleplerinin iletilmesi konusunda önemli olduğu vurgulandı. Buna karşılık Twitter yetkilileri "Türkiye'nin diğer isteklerini de masaya yatırabiliriz. Vergi konusunda da istenen adımları atarız. Ama bu süre alacaktır. Ofis olsa da olmasa da istekler konusunda size samimi olarak yaklaşacağız" dedi. Başbakanlıkta çok özel toplantıdan sonra Twitter yetkilileri TİB ve BTK yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdi.

  TAYFUN ACERER: MAHKEMELERİ TANIMALILAR

  BTK Başkanı Tayfun Acarer, görüşme öncesi, "Sürekli dava konusu olan, özellikle vatandaşların şikâyetleriyle ilgili taleplerin kısa sürede yerine getirilmesini isteyeceğiz" dedi. Bundan sonraki süreçte de benzer sıkıntılar yaşanabileceğini vurgulayan Acarer, "Bunların toptan çözülmesini istiyoruz. Bu bir sosyal sorun haline geldi. Twitter'ın uygulamadığı 100'e yakın mahkeme kararı var" diye konuştu.

  TOPLANTI OLUMLU GEÇTİ

  Acarer, yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından Twitter'ın iki numarası Colin Crowell ve ekibini kapıya kadar yolcu etti. Acarer, toplantının olumlu geçtiğini söylemekle yetindi. Twitter'dan hukuk ofisi hamlesi Bugüne kadar sadece bir avukat üzerinden Türkiye ile temasa geçen Twitter'ın, Türkiye'deki davaların takibi için büyük hukuk ofisleriyle görüştüğü ortaya çıktı. Twitter'ın kalabalık bir avukat ekibine vekalet vermesi durumunda Türk mahkemelerinden çıkan kararların daha hızlı uygulanmasının da önü açılmış olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir