Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5249
0.26%
Dolar
16.8093
0.33%
Altın
976.56
0.05%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
333.573
1.89%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Twitter'ın yumurta operasyonu belli oldu

  Twitter'ın yumurta operasyonun arkasından 2014 yılı için planladığı halka arz çıktı.
  • 30.07.2013 - 07:44
  Twitter'ın yumurta operasyonu belli oldu

  Twitter ın yumurta operasyonu belli oldu #1

  Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın sahte ve aktif olamayan isimsiz hesaplar (Yumurta) için düzenlediği operasyonun arkasından 2014 yılı için planladığı halka arz çıktı.

  Özellikle reklam verenlerin daha doğru ölçümleme yapabilmesi için Twitter'ın halka arz öncesi sahte hesapları kapattığı belirtiliyor.

  YUMURTA OPERASYONU NEDEN YAPILDI

  Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Twitter, 'yumurta operasyonu' ile çalkalanıyor. Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine göre, tüm dünyadaki kullanıcıların takipçi sayılarını olumsuz etkileyen operasyon, birçok hesabın askıya alınmasıyla sürüyor. Twitter aktif olmayan ve/veya sahte hesapları silmeye devam ederken 'yumurta operasyonu'nun asıl nedeninin halka açılmaya hazırlanan şirketin, reklamverenler için daha doğru ölçümleme yapabilmesi olarak gösteriliyor.

  REKLAM VERENLER RAHATSIZ

  Oluşturulan sahte hesaplar ve 'bot' olarak tanımlanan robot yazılımların kullanılması, özellikle reklam modellerini hayata geçiren internet şirketlerinin ölçümlemelerini olumsuz etkiliyor. Gerçek kullanıcılara (real users) yapılmayan reklam gösterimleri sahte hesaplarla sayılarak reklamverenlere doğru olmayan veriler yansıtılabiliyor. Arama motorları bu konuda yaşanan sorunlara geçen yıllarda son verirken, yaklaşık üç yıl önce iş modellerini hayata geçiren sosyal ağlar ise sorun yaşıyor.

  YUMURTA VE SAHTE HESAPLAR

  Twitter'daki 'yumurta' olarak tanımlanan hesaplar ve sahte kullanıcıların reklam gösterimi istatistikleri üzerinde yanlış ölçümlemeye neden olduğu öne sürülüyor. Bu yüzden Twitter'ın yeni bir algoritmayla sahte ve aktif olmayan hesapları tek tek kapattığı iddia ediliyor. Reklamları yanlış ölçümleme konusunun Twitter'ı özellikle son dönemlerde rahatsız etmesinin başında şirketin halka arz arifesinde olmasıyla yorumlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir