Uludere haberleri Bakan Ergün'ü kızdırdı-izleyin

Uludere haberleri Bakan Ergün'ü kızdırdı-izleyin

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı'nın açılışına katıldıktan sonra Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret etti.

"ULUDERE'DEKİ OLAY TALİHSİZLİKTİR"

Uludere'de yaşanan olaylara değinen Ergün,

''Şimdi bakıyorum, Uludere'de bir talihsiz olay oldu. Vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Soruşturması devam ediyor. Tabii ki, yanlış varsa o yanlışı yapana yanlışın hesabı sorulur. Terörle mücadele zor bir iştir. Dikkat isteyen bir iştir. Titizlik gerektiren bir iştir. Hataya da açıktır, hata da yapılır. Ama hata olduğu zaman da gereken yapılır'' şeklinde konuştu.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

"TERÖRİSTİ KOYUNA BENZETME HAKKIN YOK"

Ergün, teröristlerin bazen karakol baskınları yaptığına anımsatarak, şunları kaydetti:

''Askerlerimiz şehit oluyor. Heron görüntüleri oluyor ve o görüntüleri görünce işlem yapmayan ya da yanlış karar alan, yanlış işler yapanlara ne diyoruz- 'Niye böyle oldu-' 'Efendim biz onları koyun zannettik, çoban zannettik' diye mazeretler ileri sürülüyordu, değil mi- Yok. Senin teröristi koyun zannetmeye, teröristi çoban zannetmeye hakkın yok. Teröristi senin çoban zannetmenin, koyun zannetmenin bir maliyeti var. Ne o maliyet 10 tane şehit, 20 tane şehit. Böyle bir şey taşıyabilir miyiz- Terörle mücadelenin çok dikkatli yapılması gerekir.''

"TERÖRİSTLE KÖYLÜYÜ AYIRDIK"

Teröristin çoban ve koyun zannedilmeyeceği gibi vatandaşın, kaçakçının ve çobanın da terörist zannedilemeyeceğini vurgulayan Ergün, şöyle dedi:

''Biz Kuzey Irak'a, Kandil Dağı'na operasyonlar yaptık. Gerekirse yine yaparız. Ama bütün bunları yaparken teröristle çobanı, Iraklı köylüyü birbirinden ayıracak hassasiyetleri göstererek yaptık. Biz kaba saba yöntemlerle iş yapan bir devlet, bir hükümet, bir ülke değiliz. Her işin bir inceliği var. O inceliğe göre yapılır işler. Ama arada hata da olur. Hatalar soruşturuluyor.''

"SEN EL ALEMİN YALANININ MİKROFONU MUSUN?"

Uludere olayıyla ilgili ABD basınında çıkan haberlere de değinen Ergün,

''Bir Amerikan gazetesi şey yazmış. 'Efendim bu görüntüleri Amerikan predatorları da görmüşler.' Olsun, görsünler tamam. Türkiye'nin heronları da bu görüntüleri almış. 'Vay bu istihbaratı Amerika vermiş.' Ya kardeşim, sen el alemin yalanının mikrofonu musun, el alemin yalanının hoparlörü müsün sen-'' diye konuştu.

"ABD'DEN BİRİ BUNLARIN KULAĞINA FISILDIYOR"

''Amerika'dan birisi bunların kulağına bir şey fısıldıyor'' diyen Ergün, elindeki mikrofonu göstererek,

''Şu elimdeki mikrofon gibi onların tek rolü bu. Şöyle üflesem ses çıkıyor. Amerika'dan da birisi böyle üflüyor bunlara, bunlar da böyle ses çıkartıyorlar. Biri mikrofon görevi görüyor, öteki hoparlör görevi görüyor. Başka bir rolü yok. Böyle partiler, böyle liderler Türkiye'yi bir yere götürebilirler mi-Türkiye için bir umut olabilirler mi-Olamazlar'' dedi.