Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.281
2.40%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Uludere saldırısı ile ilgili cevap bekleyen sorular

  Türk savaş uçaklarının Şırnak'ın Irak sınırında düzenlediği hava operasyonu beraberinde birçok soruyu gündeme getirdi.
  • 29.12.2011 - 15:32
  Uludere saldırısı ile ilgili cevap bekleyen sorular

  Uludere saldırısı ile ilgili cevap bekleyen sorular #1

  Akşam saatlerinde alınan görüntüler sonrası havalanan savaş uçakları saat 21.37-22.24 arasında konvoyu ateş altına aldı. Olayda 35 kişini hayatını kaybetti.

  Saldırıya ilişkin ilk yansıyanlar vurulan konvoyun mazot kaçakçılığı yapan köylüler olduğu yönündeydi. TSK saat 11.39'da yaptığı açıklama ise kafaları karıştırdı. Açıklamada köylülerin vurulduğu iddialarına yalanlama getirilmemesi dikkat çekti.

  İSTİHBARAT ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİ?

  Madalyonun öte yüzünde ise TSK'nın en üst düzeyde sağladığı güvenlik önlemleri var. Saldırı aynı zamanda PKK'nın artık bölgede eskisi cirit atamayacağını gösteriyor. Sınırdan toplu halde sızan teröristlerin karakol basma vakalarının minimuma ineceğini de işaret ediyor. İstihbaratta gelinen noktayı görünce geriye tek bir soru kalıyor. Böylesi istihbarat mümkünse Dağlıca, Küpeli, Aktütün, Gediktepe ve Çukurca'da niye bu kadar şehit verdik?

  29 KİŞİNİN SOYADI AYNI

  Reuters'e konuşan bir güvenlik yetkilisinin "Bu kişilerin örgüt üyesi mi kaçakçı mı olduklarını bilemezdik çünkü sınırdan geçiş yapıyorlardı" ifadesi üzerinde durulması gereken bir başka husus. Vurulanların terörist olabileceği ihtimali İHA'nın görüntülerine dayandırılıyor. Bunun dışında şu ana kadar net bir delil yok.

  Dün akşam vurulan 35 kişiden 29'unun aynı aileden olması kaçaklılık yapan köylüler olma ihtimalini güçlendiriyor. Yine ölenler arasında korucu çocuklarının da olduğu gelen bilgiler arasında. TSK'nın açıklaması dikkatlice okunduğunda aydınlatılması gereken noktalar olduğu görülüyor.

  GRUP TESPİT EDİLDİ AMA

  Açıklamada en somut ifade "28 Aralık 2011 günü saat 18.39'da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir" oldu. Ancak açıklamada bu grubun terörist mi yoksa köylü mü olduğuna dair bir bilgi yer almadı.

  SAKINCALI BÖLGEDE BULUNMAK

  Örgütün intikam amaçlı saldırı çin Sinat-Haftanin'e terörist gönderdiği bilgisinin ulaştığı belirtildi. Olayın bu bölgede meydana gelmiş olmasıyla ölenlerin terörist olabileceği ima edilmesi bir başka tartışma konusu.

  GÜZERGAHI BAŞKALARI KULLANAMAZ MI?

  Metinde "Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir" ifadelerine yer verildi. Yine açıklamada "Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması" ifadesi saldırıya gerekçe gösterildi.

  KAÇAKÇILIK BÖLGENİN EKMEK KAPISI

  Güneydoğu Anadolu'nun büyük kesiminde özellikle de sınır kesiminde kaçakçılık geçim kapısı. Başta mazot ve sigara olmak üzere İran ve Irak'tan çok sayıda kaçak malzeme sokuluyor. Bu durumu askerin de bilmediği bir şey değil. Hatta karakol komutanlarına bazı "ödünler" karşılığında bu geçişlere göz yumulduğu yıllardır biliniyor.

  BDP NEDEN AYAĞA KALKTI?

  BDP çevreleri ilk andan itibaren kamuoyunu ayağa kaldırmak için harekete geçti. Olay "katliam" olarak duyuruldu. Selahattin Demirtaş "Gün evde oturma günü değildir" derken, Hasip Kaplan Twitter'da ulusal medya sınıfta çaktı, insanlıktan çaktı" diyerek basına yüklendi. "Ölenler terörist olsaydı BDP'liler bu denli seslerini yükseltirler miydi?" sorusu akla gelmiyor değil. BDP'liler her şartta bu olayı kullanmak isteyecektir. Nitekim yarın BDP Hakkari İl örgütü, protesto için yürüyüş yapacağını açıkladı. Bu olay BDP'ye mesafeli duran yöre halkını partiye çekmek ve kendi tabanını yenide "diri tutma" adına kullanılması muhtemeldir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir