Ümit Kocasakal: Sözlerim çarpıtıldı - Video

Ümit Kocasakal: Sözlerim çarpıtıldı - Video

ENSONHABER.COM/DETAY HABER İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın, geçtiğimiz günlerde Eskişehir'de yaptığı bir konuşmada TSK'yı hedef alan sözleri çok tartışılmış ve gündeme oturmuştu. Kocasakal, TSK'nın da sözleri hakkında yayınladığı bildiri için canlı yayında açıklama yaptı.

KOCASAKAL'IN KAMUOYUNA YANSIYAN İFADELERİ

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal 'ın 'Biz zannettik ki Cumhuriyet barolarda korunur. Biz zannettik ki günde 5 vakit laiklikten söz ederek laiklik korunur. Biz zannettik ki ordumuz var. O güçlü ordu bizi korur. Artık TSK vesaire yerine Türk silahsız kuvvetleri var. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz. Bu yüzden durmadan çalışacağız.' sözleri kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Hatta TSK, internet sitesinden yayınladığı bildiride Kocasakal'ın sözlerine de vurgu yapmıştı.

SÖZLERİM ÇARPITILDI

Ümit Kocasakal, Ahmet Hakan'ın moderatörlüğünü yaptığı Tarafsız Bölge'de tartışma konusu olan bu sözlerine açıklık getirdi. Kocasakal, "Balolar sözüm barolar olarak yansıtılmış" dedi. Kocasakal, "Cumhuriyet'i yıkmak isteyenler daha 29 Ekim 1923'ten bu yana çalıştılar. Oysa biz yan gelip yattık. Cumhuriyet balolarda korunur zannettik. Balolar sözüm nasıl olurda barolar olarak anlaşılır. Cumhuriyet balolarda korunur zannettik, yanılmışız. Günde beş vakit laiklikten bahsederek korunur zannettik. Ve bir ordumuz var, bu ordu bizi korur diye düşündük. Bireysel anlamda söylemiyorum, genel algıyı söylüyorum. Ama artık görüyoruz ki, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden kimse medet ummasın dedim ve salondaki halka döndüm, 'artık siz varsınız. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz.' Halka diyorum. Yani dikakt buyurun ben TSK'ya Türk Silahsız Kuvvetleri demiyorum. Zaten yazıyı bütün okuduğunuzda görülüyor bu. Halka diyorum ki, artık siz varsınız diyorum. Siz Türk silahsız kuvvetlerisiniz dedim. Cumhuriyet'i sizler koruyup kollayacaksınız ve hepimiz artık tıpkı Cumhuriyet düşmanlarının yaptığı gibi çok çalışacağız" diyerek sözlerini açıkladı.

İşte Kocasakal'ın o sözleri...

Ümit Kocasakal: Sözlerim çarpıtıldı - Video